etsiz çiğ köfte

etsiz_cig_kofte

Malzemeler:
2 Su Bardağı İnce Bulgur
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Biber Salçası
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet İri Soğan
1 Adet İri Domates
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Yenibahar
3 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/4 Demet Maydanoz

Ön Hazırlık:
Domates ve soğan rendelenecek. Maydanoz ince doğranacak. Sarımsaklar ezilecek.

Maharetini Göster:
Köfte yoğurma kabı içerisine ince bulgur, domates salçası, biber salçası, rendelenmiş soğan ve domates konulacak. Malzemeler 5 dakika süre ile bir güzel yoğurulacak. Ardından zeytinyağı, sarımsak, karabiber, kimyon, pul biber, kuru nane, yenibahar ilave edilecek. Malzemeler karıştırılacak 10 dakika süre ile tekrar yoğurulacak. Süre bitiminde 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek, köftenin tuzu karar hale getirilecek. 10 dakika süre ile yoğurma işlemine devam edilecek.
Bu süre içerisinde köfte katılaşmaya başladığında ara sıra eller su ile ıslatılacak ve tekrar yoğurulacak. Toplam 25 dakika sürecek yoğurma işlemenin ardından, köfte kıvamı kontrol edilecek. Bir parça köfte sıkılacak ve ucundan tutulacak, köfte şekil bozukluğu yapmıyorsa karışıma maydanoz ilave edilecek.Maydanozlar köfte içerisinde kayboluncaya kadar yoğurulacak. Yoğurma işlemi bitiminde köfte top haline getirilecek. Köfteden uygun büyüklükte parçalar koparılacak ve avuç içerisinde sıkılarak şekil verilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.