Kategoriler
Bulgurlu Yemekler Köfte Tarifleri Meze Tarifleri

etli çiğ köfte tarifi

etli çiğ köfte
4 Kişilik Etli Çiğ Köfte Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
300 gr. Çiğ Köftelik İnce Bulgur (2 su bardağı)
300 gr. Yağsız Dana Kıyması (iki kez çekilmiş)
150 gr. Kuru Soğan (sulu olanından)
200 gr. Domates
30 gr. Domates Salçası
30 gr. Tatlı Biber Salçası
30 gr. İsot veya Pul Biber (karışık olabilir)
1 Tatlı Kaşığı Karabiber (2 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Kimyon (4 gr.)
1 İri Diş Sarımsak (6 gr.)
2 Çay Kaşığı Tepelice Tuz (8 gr.)
3-4 Dal Taze Soğan
1/3 Demet Maydanoz

Ön Söz:
Evde etli çiğ köfte yapımı gözde fazla büyütülmemesi gereken bir konu. Malzemeleri önceden hazırlayıp işe başlarsanız, en fazla 30 dakika içinde yoğurduğunuz çiğ köfteyi servise hazır hale getirebilirsiniz. Çiğ köfte yapımının binbir çeşit tarifi var; kendi damak tadıma uyan bu tarifi, sizlerle paylaşıyorum. Çiğ köftenin macun halini sevmem, bu sebeple köfteyi 10 dakikadan fazla yoğurmam. Köfte macun haline dönüştüğünde, bulgur kokusunu alırsınız, bu kokudan rahatsız olurum. Tarifimi denerseniz memnun kalacağınızı ümit ederim. Verdiğim malzemlerle yoğurulan çiğ köfte, dört kişi için yeterlidir ve acısı normaldir. Etsiz çiğ köfte tarifim burada bakabilirsiniz. Afiyet olsun.

Çiğ köftenin acılığını ve tuz miktarını köfteye taze soğan ve maydanoz ilave ettikten sonra ayarlarsanız, bahanesiz köfte yoğurmuş olursunuz. Verdiğim malzeme miktarına uyarsanız, çiğ köfteyi su ilave etmeden yoğurabilirsiniz. Hazırlanan çiğ köfte; çiğ köfte banma sosu, taze soğan, kıvırcık, marul, taze nane gibi sebze ve limonla birlikte servis edebilirsiniz.

2 KİŞİLİK ÇİĞ KÖFTE YAPMAK İSTEYENLER İÇİN
Malzemeler:
1 Su Bardağı Köftelik Bulgur (150gr.)
150 gr. Yağsız Dana Kıyması
1 Adet Kuru Soğan (75 gr.)
1 Adet Domates (75 gr.)
1.5 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (15 gr.)
1.5 Tatlı Kaşığı Tatlı Biber Salçası (15 gr.)
15 gr. İsot veya Pul Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber (1 gr.)
1 Çay Kaşığı Kimyon (2 gr.)
1 Diş Sarımsak (3 gr.)
1 Çay Kaşığı Tuz (4 gr.)
2 Dal Taze Soğan
1 Tutam Maydanoz

Ön Hazırlık:
Soğan ve sarımsak çok ince yemeklik doğranacak. Domates rendelenecek, maydanoz ve taze soğan ince kıyılacak.

Çiğ Köfte Malzemesiçiğ köfte malzemesi

çiğ köfte’ye kıyma ilave edilmişçiğ köfte kıyması

taze soğan, maydanoz ilave edilmiş ve çiğ köfte servise hazırçiğ köfte

Maharetini Göster:
Çiğ köfte yoğurma tepsisi içine köftelik bulgur, soğan, sarımsak konulacak ve soğanın diriliği gidinceye kadar yoğurulacak. Üzerine rendelenmiş domates, domates salçası, tatlı biber salçası, isot veya pul biber, karabiber, kimyon ve tuz konulacak. Ardından malzemeler karıştırılacak ve kıvam alıncaya kadar (10 dakika) yoğurulacak. Peşinden kıyma ilave edilecek ve kıyma kayboluncaya kadar yoğurulacak. Üzerine doğranmış taze soğan, maydanoz ilave edilecek ve yoğurulacak. Gerekiyorsa baharat ilave edilecek ve en son köfte top yapılacak. Köfteden uygun irilikte parça koparılacak ve avuç içinde sıkılarak şekil verilecek. Sonrası malum.

Not:
Köfteyi yoğururken on dakika boyunca 3 kez elinizi ıslatırsanız köfte daha kıvamlı olur. Çiğ köftelik bulgurun raf ömrü 2 yıldır. Raf ömrünü tamamlayan köftelik bulgurdan çiğ köfte ve kısır olmaz. Çiğ köftenin bulguru, yeni mahsül sert buğdaydan yapılmış olması gerekir. Raf ömrünün bitimine 3-4 ay kalmış bulgurla çiğ köfte veya kısır yaparsanız; yoğurarak bulguru asla yumuşatamaz ve kabartamazsınız. Bulgur özleşmez, diri kalır. Geçenlerde deneme amaçlı çiğ köfteyi orta yağlı dana kıyması ile yaptım ve kıymayı tek seferde çektirdim. Sonuç ise mükemmel. Çiğ köfte banma sosuna ihtiyaç duymuyor, deneyebilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com