Kategoriler
Pirinç Pilavı Tarifleri

kıymalı pirinç pilavı

kıymalı pirinç pilavı
Kıymalı Pirinç Pilavı Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Su Bardağı Pilavlık Pirinç
100 gr. Dana Kıyması
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Domates
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Ağız tadında kıymalı, soğanlı, domatesli pirinç pilavı pişirip yemek istiyorsanız eğer; tarifimi uygulayın ve memnun kalın. Bu pilavın ayrıntısı, kıymayı dana döş etinden kullanın ve çok iyi kavurun ki, kıyma çiğ kalmasın. Diğer malzemelerin kullanılmasıyle birlikte, yaptığınız kıymalı pirinç pilavı tat ve lezzetini damağınıza yansıtacaktır.

Çoğu zaman pirinç pilavını bu tarifle yaparım ve sizlere tavsiye etmekten de zevk duyarım. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık :
Pirinç, berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak ve süzülecek. Soğan ve domates soyulacak, yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

kıymalı pirinç pilavı 1

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kıyma ilave edilecek ve normal ısıda taneleşinceye kadar kavrulacak. Ardından sıra ile soğan, domates ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine pirinç, 1.5 su bardağı kaynar su, karabiber ve tuz ilave edilecek, pilavın tuzu karar hale getirilecek. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 14 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek. Tencerenin kapağı açılmadan, pilav en az 15 dakika süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde pilav karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com