düdüklü tencerede tavuk haşlama

Duduklude_tavuk_haslama

Malzemeler:
1 Adet Tavuk
8 Su Bardağı Soğuk Su
1.5 Tatlı Kaşığı Tuz
Düdüklü Tencere ‘7 lt.’

Ön Hazırlık:
Tavuk, burdan tarifine uygun olarak hazırlanacak. Tencere içerisine 1 litre su konulacak ve kaynamaya yakın ısıtılacak. Fakat su kaynatılmayacak. Isınmış su içerisinde tavuk bir kaç dakika tutulacak. Tavuğun suya verdiği koyu renkli su dökülecek. Tavuk soğuk su ile yıkanacak ve butları bir ip ile biribirine bağlanacak.

Maharetini Göster:
Düdüklü tencere içerisine tavuk, 8 su bardağı soğuk su ve 1.5 tatlı kaşığı tuz konulacak. Düdüklünün kapağı kapatılacak. Her düdüklünün kitapçığında bulunan yemek pişirme sürelerinden Tavuk Eti pişirme süresi göz önüne alınacak ve düdüklü tencerenizin pişirme kurallarına uyularak tavuk  pişirilecek. Kendi tencerem tavuğu 15 dakikada pişiriyor. Sonrası malum.

Not:
Düdüklü tencereye konulacak su miktarı, tencere kapasitesine ve tavuk ağırlığına göre değişebilir. Normal ölçü, düdüklü tencerenize koyacağınız su miktarı, tavuğun en az yarı seviyesinde olmalıdır. Bir de ağırlığı 1.5 kg. üzeri tavuklarda pişme süresi bir kaç dakika değişmektedir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.