tavuk nasıl hazırlanır ve haşlanır


Tavuk Alırken: Market alışverişinizi yaparken en son tavuğunuzu alınız ki, dolaşırken tavuğunuzun ısı oranı artmasın. Satış reyonlarında tavuk seçerken memnun kaldığınız bir markayı tercih ediniz. Öncelikle ambalajı üzerinde yazılı olan son kullanma tarihine dikkat ediniz. Ambalajı içerisinde ki tavuk derisi üzerinde leke bulunmamalıdır. Tavuk derisi rengi, beyaz renkten başlayıp koyu sarıya kadar ki tonlarda olabilir, bu renkler tavuğun beslenmesi ile ilgilidir. O nedenle, deri renginin bir sakıncası yoktur. Ambalajı bozuk, yırtık tavukları almayınız. Diğer önemli bir nokta ise, ambalaj üzerinde bulunan bilgileri mutlaka okuyunuz. En son yapmanız gereken ise, aldığınız tavuk soğukluğunu kaybetmeden buzdolabınıza veya tencerenize bir an önce koyunuz.

Dondurulmuş piliç ve tavuk nasıl haşlanır: Derin dondurucudan donmuş olarak çıkartılmış kümes hayavanları tavuk, piliç ve benzerleri doğrudan haşlanmaz. İster düdüklü tencerede, isterseniz tencerede haşlayın, tavuk ve piliçi pişiremezsiniz çiğ kalır. Kaba etlerinde kan toplanması ve pişmemesi nedeniyle tavuk ya da piliçinizi çöpe atmak durumunda kalırsınız. Bu sebepten dolayı donmuş piliç veya tavuk haşlarken oda sıcaklığında değil mutlaka buzdolabında, veya mikrodalga fırında çözdürülmelidir.

Tavuk Pişirilmeye Hazırlanırken: Tavuk ambalajından ayrıldıktan sonra, bir güzel göz kontrolü yapılacak. Derisi üzerinde bulunan yolunmamış telek artıkları mutfak cımbızı ile alınacak. Üzerindeki tüyler ocak üzerinde yakılarak giderilecek. Kuyruk üzerinde bulunan yağ keseciği, bıçak ile kesilecek. Kanat uçları gerek görülüyorsa kesilecek. Bu işlemler sonrası tavuk bir güzel yıkanacak.

Ön Haşlama: Tavuk ambalajı içerisine koyuluncaya kadar, firmanın tavuk işleme tesislerinde bir dizi işlemlerden geçer. O nedenle, tavuk pişirildiğinde gerekli lezzet ve aromasını sağlamak için, pişirilmeye hazır tavuk ön haşlama yapılır. Bu ön haşlama şöyle yapılır: Uygun bir tencere içerisine yeterli miktar su konulacak, su ocakta ısıtılacak. Fakat, su kaynatılmayacak. Isınmış su içerisine tavuk bırakılacak, bir kaç dakika bu su içerisinde tutulacak. Tavuğun bu suya verdiği koyu renkli su dökülecek. Tavuk soğuk su ile tekrar yıkanacak, butları bir ip ile biribirlerine bağlanacak. Ön haşlama için tavuk ve piliç fark etmez, deneyin farkı farkedeceksiniz.

Tavuk Yemekleri Pişirme Süreleri:
Alta sıraladığım tavuk yemekleri pişirme süreleri tariflerimden alınmıştır. Tavuk yemekleri ile ilgili pişirme sürelerinin daha fazlasını tavuk yemekleri tariflerimde bulabilirsiniz.

Bu linki tılayarak tavuk ağırlıklarına göre, düdüklü tencerede pişme sürelerine bakabilirsiniz.

Düdüklü tencerede tavuk haşlama süresi, tavuğun ağırlığına göre (1 kg. ila 2 kg. ağırlığıdaki çiftlik tavukları) 15 ila 30 dakika arasıdır.
Düdüklü tencerede piliç haşlama süresi, 12 ila 15 dakika arasıdır.
Tencerede tavuk haşlama süresi, 90 dakikadır.
Tencerede tavuk baget veya tavuk budu yemeği pişirme süresi, 50 dakikadır.
Tencerede tavuk incik (baget) veya tavuk budu haşlama süresi, 60 dakikadır.
Tencerede susuz pişen tavuk baget yemeği pişirme süresi, 50 dakikadır.
Tencerede tavuklu patlıcan yemeği pişirme süresi, 25 dakikadır.
Fırında tavuk incik yemeği pişirme süresi, 120 dakikadır.
Fırın poşetinde, fırında tavuk yemeği pişirme süresi 90 dakikadır.

Tavuk Haşlama:
Tavuk tencere ve düdüklü tencerede haşlanır. Hangi yöntemi tercih edişinize bağlı olarak tavuk haşlanabilir. Tencerede tavuk haşlama süresi uzun, düdüklü tencerede ise kısadır. Tariflerim bu konuda size yardımcı olacaktır. Tavuk haşlarken, tavuk ağırlığına göre su kullanma ve pişirme süreleri farklı olacaktır. O nedenle, tavuk veya diğer kırmızı et ürünleri pişirilirken etlerin standart bir ısıya ulaşması gereklidir ki, etler tam pişmiş olsun. Pişirilen et üzerindeki bu ısıyı ancak, bir gıda termometresi ile ölçebiliriz. Termometre bulunmadığı durumlarda tavuk, suyu berraklaşana kadar haşlanmalıdır. Ayrıca tavuğun pişip pişmediğini şu iki yöntemle anlayabiliriz. Tavuk eti üzerine çatalı batırdığımızda çıkan su berrak görünüyorsa tavuk pişmiş demektir. Bulanık su çıkışı ise, tam pişmediğinin bir işaretidir. Diğer bir yöntem ise, tavuk butunun kaba yerinden kemiğe yakın bir yerini bıçak ile keserek et rengine bakmaktır. Aynı yöntem göğüs eti içinde geçerlidir. Eğer kesilen bölge üzerinde pembemsi renk görünüyorsa tavuk pişmemiştir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop