düdüklü tencerede tavuk haşlama


Malzemeler:
1 Adet Market Tavuğu (1650 gr.)
7 Su Bardağı Soğuk Su (1.4 litre)
1 Tatlı Kaşığı Tepelice Tuz
Klasik Düdüklü Tencere (7 litre)

Ön Söz:
Düdüklü tencerede tavuk haşlama işi, zaman bakımından kolay bir işlemdir. Düdüklüde lezzetli tavuk haşlama işi ise, bazı ayrıntılara dikkat gerektirir. Market veya kasaplarda çoğunlukla çeşitli tavuk üretici fimaların çiftlik tavukları satılır. Bu sebeple, tavuk yetiştiricilerinin ürettiği tavukların lezzeti de birbirlerinden farklıdır. Bu farklılığın, tavukların beslenmesi ile birlikte bir çok sebebi vardır ve konumuzla ilgili değildir. Deneyerek hangi marka tavuğun damak tadınıza uygun olduğunu belirleyip o markayı tercih etmeniz gerekir. Tavuğu haşlamadan önce kaynar su içinde bir kaç dakika beklettikten sonra haşlama yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız.

Klasik düdüklü tencerelerde tavuk orta ateşte haşlanır ve haşlama süresi tavuğun iriliğine göre 15 ila 25 dakika arasında değişir. Nadir de olsa, düdüklü tencerede 2 kg. ağırlığında bir market tavuğunu 30 dakikada haşladığımı hatırlarım.

Ön Hazırlık:
Tavuk, burdan tarifine uygun olarak hazırlanacak. Tencere içine 1 litre su konulacak ve kaynamaya yakın ısıtılacak. Fakat su kaynatılmayacak. Isınmış su içinde tavuk birkaç dakika tutulacak. Tavuğun suya verdiği koyu renkli su dökülecek. Tavuk soğuk su ile yıkanacak ve butları bir ip ile biribirine bağlanacak.

tavuk kaynar su içinde beklemiş

suyu değiştirlmiş ve düdüklüye konmuş

düdüklü tencerede tavuk haşlama servise hazır

Maharetini Göster:
Düdüklü tencereye tavuk, 7 su bardağı soğuk su ve 1 tatlı kaşığı tepelice doldurulmuş tuz konulacak. Düdüklünün kapağı kapatılacak. Her düdüklünün kitapçığında bulunan yemek pişirme sürelerinden Tavuk Eti pişirme süresi göz önüne alınacak ve düdüklü tencerenizin pişirme kurallarına uyularak tavuk pişirilecek. Termo marka lastik contalı düdüklü tencerede ve orta ateşte bu tavuğu 25 dakikada pişirdim. Sonrası malum.

Not:
Düdüklü tencereye konulacak su miktarı, tencere kapasitesine ve tavuk ağırlığına göre değişebilir. Normal ölçü; düdüklü tencerenize koyacağınız su miktarı, tavuğun en az yarı seviyesinde olmalıdır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop