Kategoriler
Düdüklü Tencere Yemekleri Mutfak Bilgileri Tavuk Yemekleri

düdüklü tencerede tavuk haşlama


Düdüklü Tencerede Tavuk Haşlama Tarifi ve Kilolarına Göre Pişirme Süreleri:
1 Adet Market Tavuğu (1650 gr.)
5 Su Bardağı Soğuk Su (1 litre)
2 Tatlı Kaşığı Tepelice Tuz
Klasik Düdüklü Tencere (7 litre)

Ön Söz:
Düdüklüde tavuk haşlama, zaman bakımından kolay bir işlemdir. Düdüklüde lezzetli tavuk haşlama işi ise, bazı ayrıntılara dikkat gerektirir. Market veya kasaplarda çoğunlukla çeşitli tavuk üretici fimaların çiftlik tavukları satılır. Bu sebeple, tavuk yetiştiricilerinin ürettiği tavukların lezzeti de birbirlerinden farklıdır. Bu farklılığın, tavukların beslenmesi ile birlikte bir çok sebebi vardır ve konumuzla ilgili değildir. Deneyerek hangi marka tavuğun damak tadınıza uygun olduğunu belirleyip o markayı tercih etmeniz gerekir. Tavuğu haşlamadan önce düdüklüye koyun, üzerini kapatacak miktarda kaynar su koyun ve 1-2 dakika kaynatın. Peşinden haşlama suyunu dökün, tavuğu musluk suyu altında içini dışını yıkayın ve ondan sonra tavuğu haşlamaya başlayın. Bu yöntemle tavuğu haşlarsanız daha iyi sonuç alırsınız.

Klasik düdüklü tencerelerde tavuk orta ateşte haşlanır ve haşlama süresi tavuğun ağırlığına (iriliğine) göre 15 ila 30 dakika üzerindedir. Tavuk ağırlığına göre düdüklü tencerede haşlama sürelerini deneyerek (altta) çıkardım.

Düdüklü Tencerede Ağırlığına Göre Tavuk Haşlama Süreleri:
Uzun zamandır ağırlıklarına göre; düdüklü tencerede market (çiftlik) tavuğunun pişme süreleri üzerinde çalıştım ve aşağıdaki tabloyu hazırladım ve sizilerle paylaşıyorum.

Düdüklü Tencerede Orta Ateşte Market Tavuğu Pişme Süreleri

1000 gr. Ağırlığında Tavuk 15 dakika
1100 gr. Ağırlığında Tavuk 17 dakika
1200 gr. Ağırlığında Tavuk 18 dakika
1300 gr. Ağırlığında Tavuk 20 dakika
1400 gr. Ağırlığında Tavuk 21 dakika
1500 gr. Ağırlığında Tavuk 23 dakika
1600 gr. Ağırlığında Tavuk 24 dakika
1700 gr. Ağırlığında Tavuk 26 dakika
1800 gr. Ağırlığında Tavuk 27 dakika
1900 gr. Ağırlığında Tavuk 29 dakika
2000 gr. Ağırlığında Tavuk 30 dakika
2200 gr. Ağırlığında Tavuk 33 dakika
2300 gr. Ağırlığında Tavuk 34 dakika
2400 gr. Ağırlığında Tavuk 36 dakika
2500 gr. Ağırlığında Tavuk 37 dakika

Ön Hazırlık:
Tavuk, burdan tarifine uygun olarak hazırlanacak. Tencere içine 1 litre su konulacak ve 1-2 dakika kaynatılacak ve suyu dökülecek.  İstenirse tavuk soğuk su ile yıkanacak ve butları bir ip ile biribirine bağlanacak.

tavuk 1-2 dakika fokurdatılmış

suyu değiştirilmiş ve düdüklüye konmuş

düdüklü tencerede haşlanmış tavuk servise hazır

Maharetini Göster:
Düdüklü tencereye tavuk, 5 su bardağı kaynar su ve 5 çay kaşığı tepelice doldurulmuş tuz konulacak. Düdüklünün kapağı kapatılacak. Ocak ısısı orta ateşe ayarlanacak. Düdüklünün ilk fışlama sesinden sonra (düdüklünün modeline göre) ventili indirilecek ya da ağırlığı takılacak. Düdüklünün ilk düdük sesinden sonra saate bakılacak ve not edilecek. Tam 25 dakika boyunca tavuk pişirilecek. Süre bitiminde düdüklü ocaktan alınacak. Sonrası malum.

Not:
Düdüklü tencereye konulacak su miktarı, tencere kapasitesine ve tavuk ağırlığına göre değişebilir. Normal ölçü; düdüklü tencerenize koyacağınız su miktarı, tavuğun en az yarı seviyesinde olmalıdır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com