düdüklü tencerede tavuk haşlama


Düdüklü Tencerede Tavuk Haşlama Tarifi ve Kilolarına Göre Pişirme  Süreleri:
1 Adet Market Tavuğu (1650 gr.)
7 Su Bardağı Soğuk Su (1.4 litre)
1 Tatlı Kaşığı Tepelice Tuz
Klasik Düdüklü Tencere (7 litre)

Ön Söz:
Düdüklüde tavuk haşlama işi, zaman bakımından kolay bir işlemdir. Düdüklüde lezzetli tavuk haşlama işi ise, bazı ayrıntılara dikkat gerektirir. Market veya kasaplarda çoğunlukla çeşitli tavuk üretici fimaların çiftlik tavukları satılır. Bu sebeple, tavuk yetiştiricilerinin ürettiği tavukların lezzeti de birbirlerinden farklıdır. Bu farklılığın, tavukların beslenmesi ile birlikte bir çok sebebi vardır ve konumuzla ilgili değildir. Deneyerek hangi marka tavuğun damak tadınıza uygun olduğunu belirleyip o markayı tercih etmeniz gerekir. Tavuğu haşlamadan önce kaynar su içinde bir kaç dakika beklettikten sonra haşlama yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız.

Klasik düdüklü tencerelerde tavuk orta ateşte haşlanır ve haşlama süresi tavuğun iriliğine göre 15 ila 25 dakika arasında değişir. Nadir de olsa, düdüklü tencerede 2 kg. ağırlığında bir market tavuğunu 30 dakikada haşladığımı hatırlarım. Akıl ettim ve düdüklü tencerede tavuk ağırlığına göre haşlama sürelerini (altta) çıkardım.

Düdüklü Tencerede Ağırlığına Göre Tavuk Haşlama Süreleri:
Uzun zamandır ağırlıklarına göre; düdüklü tencerede market (çiftlik) tavuğunun pişme süreleri üzerinde çalışıyordum. Bu tabloyu ortaya çıkardığım gün, marketten 1950 gr. ağırlığında tavuğa rastladım, aldım ve pişirdim. Bu vesile ile düdüklüde tavuk pişirme süresi tablomu sonlandırdım ve sizilerle paylaşıyorum.

Düdüklü Tencerede Orta Ateşte Market Tavuğu Pişme Süreleri

1000 gr. Ağırlığında Tavuk 15 dakika
1100 gr. Ağırlığında Tavuk 17 dakika
1200 gr. Ağırlığında Tavuk 18 dakika
1300 gr. Ağırlığında Tavuk 20 dakika
1400 gr. Ağırlığında Tavuk 21 dakika
1500 gr. Ağırlığında Tavuk 23 dakika
1600 gr. Ağırlığında Tavuk 24 dakika
1700 gr. Ağırlığında Tavuk 26 dakika
1800 gr. Ağırlığında Tavuk 27 dakika
1900 gr. Ağırlığında Tavuk 29 dakika
2000 gr. Ağırlığında Tavuk 30 dakika


Ön Hazırlık:
Tavuk, burdan tarifine uygun olarak hazırlanacak. Tencere içine 1 litre su konulacak ve kaynamaya yakın ısıtılacak. Fakat su kaynatılmayacak. Isınmış su içinde tavuk birkaç dakika tutulacak. Tavuğun suya verdiği koyu renkli su dökülecek. Tavuk soğuk su ile yıkanacak ve butları bir ip ile biribirine bağlanacak.

tavuk kaynar su içinde beklemiş

suyu değiştirlmiş ve düdüklüye konmuş

düdüklü tencerede tavuk haşlama servise hazır

Maharetini Göster:
Düdüklü tencereye tavuk, 7 su bardağı soğuk su ve 1 tatlı kaşığı tepelice doldurulmuş tuz konulacak. Düdüklünün kapağı kapatılacak. Her düdüklünün kitapçığında bulunan yemek pişirme sürelerinden Tavuk Eti pişirme süresi göz önüne alınacak ve düdüklü tencerenizin pişirme kurallarına uyularak tavuk pişirilecek. Termo marka lastik contalı düdüklü tencerede ve orta ateşte bu tavuğu 25 dakikada pişirdim. Sonrası malum.

Not:
Düdüklü tencereye konulacak su miktarı, tencere kapasitesine ve tavuk ağırlığına göre değişebilir. Normal ölçü; düdüklü tencerenize koyacağınız su miktarı, tavuğun en az yarı seviyesinde olmalıdır. Tavuk haşlama suyuna 2 tatlı kaşığı tepelice tuz koyarım ve tavuk suyu ile yaptığım yemeklere fazla tuz koymam. Tarifimde karışıklığa yol açmamak için, 1 tatlı kaşığı tuz olarak verdim.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop