kastamonu un helvası


Malzemeler:
4.5 Su Bardağı Un (500 gr.)
1 Su Bardağı Pudra Şekeri (200 gr.)
4 Yemek Kaşığı Tereyağı (200 gr.)
Bor Cam Tepsi (28×28 cm.)

Ön Söz:
Kastamonu un helvası tarifim, un helvasını insanlara sevdirmek için hazırlanmıştır. Olur ya, bir nedenle un helvasını sevmeyebilirsiniz.  İşte bu tarif, un helvası üzerindeki olumsuz bütün bakış açılarını değiştirmek için; önünüzde duran bir fırsattır, denemelisiniz. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Tereyağı helva yapılırken oda ısısında olacak. Ya da yaptığım gibi, dolaptan çıkarılan tereyağı mikrodalga fırında çözdürülecek.

Un’un Kavrulması:
Un, ocak üzerinde kalın tabanlı tencere içerisinde ve çok kısık ısıda fazlaca renk değişikliği yapılmadan ve yakılmadan kavrulacak. Ya da, önceden 150°C derecede ısıtılmış fırında, fırın tepsisi içerisinde ara sıra karıştırılacak ve 30 dakika süre ile kavrulacak.

kastomonu un helvası yapılmış

kastomonu un helvası dilimleri

Maharetini Göster:
Kavrulmuş un tel süzgeçe alınacak ve tepsi içerisine elenecek. Süzgeç içerisinde kalan un topakları kaşık ile ezilecek. Un, tepsi içerisinde tepe yapılacak. Üzerine pudra şekeri ilave edilecek. Tereyağı, el ile küçük parçalara bölünecek ve un içerisine gömülecek. Ardından malzemeler avuç içerisinde sıkılarak tereyağı ve pudra şekeri ile karışması sağlanacak. Malzemeler karıştırıldıktan sonra, tepsi tabanına eşit kalınlıkta yayılacak ve üzerine avuç içi ile bastırılacak. Ardından helva bıçakla dilimlenecek ve donması için buzdolabına kaldırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop