pirinç pilavı ve püf noktaları

pilav_ustu_kuru

Sözlerim, hayatında hiç pirinç pilavı yapmamış insanlara yol gösterici olacaktır. Pirinç pilavı iki yöntemle yapılır. Pilav yapılırken pirinç yağ içerisinde kavrulursa kavurma pilav, pirinç su içerisinde haşlanırsa salma pilav adını alır. Bu iki çeşit pilavın içerisinde bana göre en kolay yapılanı salma pilavdır. Diğeri ise, birazcık deneyim gerektirir. Eğer yaptığım pilav tadanlar tarafından beğenilsin ve riske girmeyim diyorsanız salma pilav tarifi tam size göre.

Pilav yaparken baldo pirinç, yağ olarak tereyağı kullanınız. Sıvı yağları tek başına veya tereyağı ile birlikte kullanabilirsiniz. En güzeli tereyağı ile yapılan pilavdır. Pilav yaparken salma pilav yöntemini kullanınız. En güzel pilav pişirme yöntemidir ve riski yoktur. Size bu yöntemi anlatacağım.

Her iki yöntemlede pilav yaparken pirinç ve su ölçüsü:
Normalde 1 ölçek pirinç’e, 1.5 ölçek su kullanılır, yalnız bir istisnası vardır. Eğer pirinç fazla kurumamış ise, az su çeker. Fazlaca kurumuş ise, çok su çeker. Çok su çeker derken, bu ölçünün en fazla yarım ölçek su olduğu anlaşılmalıdır. Bu sebeple elinizdeki pirinçinizi 1.5 ölçek su kullanarak bir deneyin. Eğer pilavınız diri kalmışsa, üzerine 1/2 ölçek kaynar su ilave ederek pilavınızı pişirmeye devam edin. Sonraki zamanlarda pilav yaparken pirinçinizin ne kadar su kaldırdığını tesbit etmiş olursunuz.

Yağ ölçüsü ise, pilav az veya fazla yağı sevmez. O nedenle yağı karar kullanmalısınız. 1 su bardağı pirinç için, 50 gram yağ kullanmanız en idealidir. Bu konuda tariflerim size yardımcı olabilir. Tuz pilavın lezzetini arttıran en önemli tatlandırıcıdır, bunu aklınızdan çıkarmayın.
Pilav suyu içerisine tuz ilave ederken tuz tadı belli olmalıdır. Ama, fazlaca olmamalıdır. Pirinç çok iyi bir şekilde ılık su ile yıkanmalı ve nişastasından ayrılmalıdır. Geleneksel olarak pirinç kullanılmazdan evvel, ıslanır. Bana göre ıslanıp ıslanmamasının hiç bir önemi yoktur. Pirinçi ılık su ile çok kez suyunu değiştire değiştire, berrak suyu çıkıncaya kadar yıkamanız yeterlidir. Pirinçi ıslamanın amacı, nişastasının salmasını sağlamaktır. Yani pirinçte nişasta ne kadar az olursa piriç pilavınız tane tane olur.

Pilav tencerenizin teflon ve kapaklı olması idealdir. Zorda kalmadıkça alüminyum tencere kullanmayınız. Pilav için çelik tencere önermem. Pilav pişirme süresi ise, 15 dakikadır. Pilavın lezzetli olmasını sağlayan başka bir etken ise pilavın uzun süre dinlendirilmesidir. Bu en az 15 dakikadır ve bu sürenin bitiminde tencere kapağı açılır ve pilav bir güzel karıştırılır. Karıştırılan pilav tencere içerisinde tepe yapılır. Pilavı karıştırdıktan sonra bir 30 dakika veya daha fazla pilavı dinlendirecek vaktiniz olursa, pilavınızın tadına doyamazsınız. Ayrıca, pilavın lezzetini arttırmak için yarım tablet et bulyon kullanırsanız, pilavınızda mucizeler yaratabilirsiniz.

Salma Sade Pilav:
Yağınızı tencerenizde eritiniz. Pirinç ölçünüze göre kaynar su ilave ediniz ve kaynatınız. Fokurdayan tencere içerisine pirinçinizi ilave ediniz. Tuz ve bulyonunuzu katınız, karıştırınız. Pilavın tuzunu belli olacak şekilde ayarlayınız. Yüksek ısıda tencereyi 1 dakkika fokurdatınız. Tencerenin kapağını kapattıktan sonra ocak ısısını en düşük konumuna getiriniz. Saat’a bakıp not ediniz. Tam 14 dakika sonra ocağınızı söndürünüz. Tencerenin kapağını açmadan pilavınızı 15 dakika dinlendiriniz. Süre bitiminde pilavınızı alt üst ederek karıştırınız. Daha ne diyeyim, afiyet olsun.

En düşük ısı:
Hazırlayacağınız pilav ölçüsüne göre ocak ısısı değişebilir. Tarifimde ısı ölçüsü 1 ila 2 su bardağı pirinç ölçüsüne göre verilmiştir. Genel olarak pilav yaparken ısı şöyle ayarlanmalıdır. Pilav tencereniz ocağınızın en küçük gözünde olmalı ve gaz ayar düğmesi en kısıkta bulunmalıdır. Tencere fokur fokur kaynayacak şekilde ocak gaz ayarı açık olmamalıdır. Tenceredeki malzemelerin her tarafından küçük kabarcıklar ve tencere kapağı arasından çok az buhar çıkmalıdır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


5 comments on “pirinç pilavı ve püf noktaları
 1. elif diyor ki:

  Not: Pilavın suyunu koyduktan sonra içine çok az, birkaç damla limon sıkarsanız pilavınız kar gibi bembeyaz olur..

 2. editör diyor ki:

  Kız, eğer gerçek Kübra değilde şarlatansan, yazdıklarıma kıkır kıkır nasıl da gülüyorsundur tahmin ediyorum. Tereddüt ettim yazmak için bir süre, sonra kıyamadım cevabımı yazdım.

  Tabi ki, yaş tahtaya basmak istemediğimden İP numarasının nereye ait olduğunu araştırdım. Biliyorum şeytanlarımın nerelerde gizlendiğini.

  Her ne kadar tedbirli olsamda, korunmamı boşa çıkaracağınızı da bilmekteyim. Olsun, yine ben Kübra’ya meraklı gerçek şahıs olarak güveniyorum, inşallah öyledir.
  :)

 3. editör diyor ki:

  Google’a “site nasıl kurulur” diye aratırsanız seçmece detaylı bilgilere ulaşabilmeniz mümkün. Yok.. Konunun bu kısmını zaten biliyorum, ben sizden duymak istiyorum diyorsanız; işe site kurmakla değil blog oluşturmakla başlamanızı tavsiye ederim.

  Site blogculuğun ileri bir aşaması olasa gerek, birazcık profesyonellik gerektirir. Bu konuda eğer merdiven tırmanmak arzunuz varsa, ilk basamak olarak blogspottan bir blog oluşturunuz. Sonraki zamanlar işler kendiliğinden gelişecektir. Size sadece konu ile ilgili bilgileri öğrenmek için, çaba sarf etmek kalıyor.

  Bu siteyi kurmazdan evvel iki yıl blogculuk yaptım. İki milyona yakın ziyaretci blogumu ziyaret etti. O hevesle site açtım. Site açmamla birlikte bütün ziyaretcilerimi kaybettim. Sitemi bu duruma getirinceye kadar yüzlerce çeşit posteki saydım.

  Ya, Kübra yeter bu kadar.. Çektiklerimi hatırlayınca gözlerim doldu, zaten sulu gözüm yazamıyacağım.. Bu kadarı yeter, selamlar.

 4. kübra diyor ki:

  merhaba sitenizi çok beğendim elinize sağlık bende bi blog oluşturmak istiyorum bana biraz yardımcı olursanız sevinirim nasıl bir yol izlemem gerekli siz bu siteyi kurarken neler yaptınız biraz bahsederseniz çok memnun olurum iyi geceler

 5. teyzen diyor ki:

  güzelim a benim boncuk gözlü evladım pek de güzel şeyler yazmışsın ellerin dert görmesinde çok uzun değilmi yazdıkların ayol okuyacağım diye daldım gafletle nerdeyse diziyi kaçırıyordum canım pirüpak oğlum bundan sonra yazarken bizlerin fazlaca boş zamanımızın olmadığınıda nazarı dikkate al ne diyim