kavurmalı yumurta

kavurmali_yumurta

Malzemeler:
150 gr. Kavurma
3 Adet Yumurta
3 Yemek Kaşığı Su
1Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Yumurta pişirmek ‘hadi iki yumurta kırıver’ lafını söylemek kadar kolay. Yapılması gereken, yumurtayı en düşük ısı kullanarak ve kıvamında pişirmektir. Pişirilen yumurtayı yerken ağızınız içerisinde yağ gibi kayıyor ve kolaylıkla yutuyorsanız, kıvamını tutturmuşsunuz demektir. Eğer lokmanızı yutkunarak yutmaya çalışıyorsanız, işinizde sorun olduğu kesindir. Yumurta tavasını ocaktan aldıktan sonrada yumurta pişmeye devam edeceğinden yumurtanız katılaşacaktır. Bunun için, zamanlamayı iyi yapmak ve ocaktan aldığınız tavanızı ıslak bir bez üzerine oturtmak sorununuzu çözecektir.

Ön Hazırlık:
Kavurma küp olarak doğranacak.

Maharetini Göster:
Tava içerisine tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kavurma ilave edilecek ve düşük ısıda hafif kavrulacak. Ardından 3 yemek kaşığı su ilave edilecek, karıştırılacak ve tavanın kapağı kapatılacak. Tava içerisindeki su miktarı yarıya indiği anda tava içerisine 3 adet yumurta yuvası açılacak ve yumurtalar kırılacak. Üzerlerine hafif tuz serpilecek. Tava kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve yumurta beyazları piştikten sonra kavurmalı yumurta servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.