karnabahar püresi

karnabahar_puresi

Malzemeler:
1 Kg. Karnabahar
1 Çay Bardağı Soğuk Süt
2 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Karnabahar püresi, salçalı et yemekleri ve çeşitli köftelerin yanına yakışan nefis lezzettir. Yapımı, patates püresinden farksızdır. Karnabahar püresini hazırlarken, damak zevkinize göre dilediğiniz taze veya kuru baharatları kullanabilirsiniz. Tarifimdeki ölçüler ihtiyacınıza cevap vermezse; miktarı çoğaltmak için iki ile çarpın, azaltmak için yarısını kullanın. Tercih sizin, yapın karnabahar pürenizi ağız tadında tüketin.

Ön Hazırlık:
Karnabahar koçan kısmından dal dal ayrılacak, yıkanacak ve süzülecek.

Karnabahar’ın Haşlanması:
Tencere içerisine karnabahar ve üzerini kapatacak miktarda su konulacak. Karnabahar su içerisinde 15 dakika süre ile en düşük ısıda haşlanacak. Ardından, kevgire alınacak süzülecek. Bir kap içerisinde patates ezme aleti veya kaşıkla ezilerek püre haline getirilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tereyağı konulacak ve eritilecek. Üzerine karnabahar püresi, 1 çay bardağı soğuk süt ilave edilecek ve karıştırılacak. Normal ısıda, süt ısınıp buhar olup uçmaya başladığı andan itibaren pürenin kıvamı gelmeye başlayacak. Bu aşamada tuz ilave edilecek ve pürenin tuzu karar hale getirilecek. Tercihinize göre, pürenin kıvamını tutturmak elinizin altındaki ocağın düğmesindedir. Pürenin sıvı olmasını isterseniz, ocağı söndürürsünüz. Katı püre isterseniz, püreyi ocakta fazla tutarsınız katı kıvamı elde edersiniz. Ardından püreniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.