Kategoriler
Hamur İşleri Tarifleri

gurme tahinli çörek

gurme tahinli çörek
Gurme Tahinli Çörek Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
3 Su Bardağı Un (330 gr.)
1 Su Bardağı Ilık Su (200 ml.)
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Instant Kuru Maya (1 gr.)
1 Çay Kaşığı Tuz (2 gr.)
1 Adet Yumurta Sarısı
Susam Tohumu

İç Malzemesi:
9 Yemek Kaşığı Tahin
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
6 Yemek Kaşığı Toz Şeker

Ön Söz:
Gurme tahinli çörek tarifim bana özel, bu tarifi sitede kendim için arşivliyorum. Şekerli tahinli çöreği seviyorsanız eğer, bu tarifimi denemenizi tavsiye ederim. Fırın tahinli çöreği, pastane tahinli çöreği asla gurme tahinli çöreğin tat ve lezzetine ulaşamaz. Tahinli çöreğin üzerine yumurta sarısı sürmedim.  Siz isterseniz su ile inceltilmiş yumurta veya yumurta sarısı sürebilirsiniz. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Bir kase içine 9 yemek kaşığı tahin ve 6 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve karıştırılacak. Bir yumurta sarısı kase içine kırılacak ve karıştırılacak. Yeter miktarda susam tohumu hazır edilecek.

Bilgi Notu:
Yufkayı rulo yaptıktan sonra dörde böler ve bölünmüş her rulo parçasını 50 cm. yuvarlayarak uzatırsanız işinizi kolaylaştırmış olursunuz. Ruloyu gül böreği gibi sararken başlangıç kıvrımını boşluklu sararsanız, çöreğin iç kısmıda kıtır olur.

Mayalı Hamurmayalı hamur

Hamur’un Yoğurulması:
Bir kap içine 3 su bardağı un konulacak ve ortası havuz yapılacak. Havuzun çevresine 1 çay kaşığı tuz serpiştirilecek. Havuzun ortasına 1 çay kaşığı instant kuru maya, 1 su bardağı oda sıcaklığında su, 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve hamur yoğrulacak. Yoğrulan hamur tek beze yapılacak, üzeri kapatılacak ve mayalanması için bekletilecek.

yufka açılmış tahin gezdirilmişgurme tahinli çörek 4

tahin yayılmış toz şeker serpilmiştahin

yufka rulo yapılmış ve burulmuştahinli çörek

üzerine susam tohumu serpilmişsusamlı çörek

Maharetini Göster:
İki katına çıkmış mayalı hamur’un gazı alınacak ve üç eşit parçaya bölünecek. Her parça beze yapılacak ve 40 cm. çapında yufka açılacak. Açılan yufka yüzeyine 5 yemek kaşığı tahin karışımı sürülecek ve 2 yemek kaşığı toz şeker serpiştirilecek. Ardından, yufka sarılarak ince rulo yapılacak. Yapılan rulo avuç içinde sıkılarak ya da oklava gibi yuvarlanarak boyu 2 metre ölçüsünde uzatılacak. Ardından rulo bir ucundan başlanarak tek yönlü döndürülerek bükülecek ve bükülmüş rulo spiral şeklinde sarılacak. Rulonun bitim yeri spiralin tabanına yapıştırılacak. Peşinden fırın tepsisine konulacak ve üzerine (istenirse) yumurta sarısı sürülecek ve susam tohumu serpiştirilecek. Tepsi önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 20 dakika pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com