yufka bazlama nasıl yapılır

Yufka_bazlama

Hamur malzemesi:
1 Su Bardağı Ilık Su
1 Tatlı Kaşığı Yoğurt
1 Çay Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Un

Ön Söz:
Yufka bazlama köylerde ocakta, tandır sacı üzerinde pişirilir. Boyut olarak yufka ekmekten küçük yapılır ve dürüm yapmakta kullanılır. Şehir yaşamında tandır olmadığına göre, bizler bazlamamızı mutfak ocağı üzerindeki sac üzerinde pişireceğiz.

Ön Hazırlık:
Bir kase içerisine ılık su, yoğurt, tuz konulacak ve karıştırılacak.

Hamurun Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine 3 su bardağı dolusu elenmiş un konulacak ve ortası havuz yapılacak. Havuz içerisine kase içerisindeki karışım konulacak. Sağ el havuzun orta yerinde, saat yelkovanının dönüş yönünde başlamak üzere un ve su bir güzel karıştırılacak. Sonrası, azar azar un ilave edilecek, ele yapışmayacak kıvamda pürüzsüz bir hamur yoğurulacak.
Hamur tek beze yapılacak. Beze üzeri kapalı olarak 30 dakika süre bekletilecek. Süre sonunda beze, tekrar 1 dakika yoğurulacak. Pişirme sacınızın büyüklüğüne göre bezeden uygun parçalar kopartılacak. Her bir parça unlanmadan avuç içerisinde yuvarlanarak ve purüzsüz bezeler yapılacak.

Maharetini Göster:
Mutfak tezgahınız üzerine yeteri kadar un ile birlikte tek beze konulacak. Beze oklava yardımıyle pişirme sacınızın büyüklüğüne uygun olarak açılacak. Açılan bezeler oklavaya sarılacak. Ocağın en büyük gözü üzerinde, bombeli yüzeyi üst tarafa bakar durumda oturtulmuş pişirme sacı üzerine yayılacak. Önlü arkalı yakılmadan ve kurutulmadan pişirilecek. Sonrası malüm.

Not:
Bazlamalar piştikten sonra hemen tüketilmez ise, çok çabuk kurur. O yüzden, kuruyan bazlamaların üst yüzeyine soğuk su serpilerek bez içerisinde dinlendirilir. O zaman bazlamalar yumşacık olur. Yoğurduğumuz hamurun ağırlığı yaklaşık 500 gr. gelir. İsterseniz malzemeleri katlayarak hamur çoğaltılabilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.