yufka bazlama nasıl yapılır


Hamur malzemesi:
1 Su Bardağı Ilık Su
1 Tatlı Kaşığı Yoğurt
1 Çay Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Un

Ön Söz:
Yufka bazlama köylerde ocakta, tandır sacı üzerinde pişirilir. Boyut olarak yufka ekmekten küçük yapılır ve dürüm yapmakta kullanılır. Şehir yaşamında tandır olmadığına göre, bizler bazlamamızı mutfak ocağı üzerindeki sac üzerinde pişireceğiz.

Ön Hazırlık:
Bir kase içerisine ılık su, yoğurt, tuz konulacak ve karıştırılacak.

Hamurun Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine 3 su bardağı dolusu elenmiş un konulacak ve ortası havuz yapılacak. Havuz içine karışım konulacak ve ele yapışmayan hamur yuğurulacak. Hamur yarım saat dinlendirilecek ve uygun irilikte beze yapılacak.

Maharetini Göster:
Mutfak tezgahınız üzerine yeteri kadar un ile birlikte tek beze konulacak. Beze oklava yardımıyle pişirme sacınızın büyüklüğüne uygun olarak açılacak. Açılan bezeler oklavaya sarılacak. Ocağın en büyük gözü üzerinde, bombeli yüzeyi üst tarafa bakar durumda oturtulmuş pişirme sacı üzerine yayılacak. Önlü arkalı yakılmadan ve kurutulmadan pişirilecek. Sonrası malüm.

Not:
Bazlamalar piştikten sonra hemen tüketilmez ise, çok çabuk kurur. O yüzden, kuruyan bazlamaların üst yüzeyine soğuk su serpilerek bez içerisinde dinlendirilir. O zaman bazlamalar yumşacık olur. Yoğurduğumuz hamurun ağırlığı yaklaşık 500 gr. gelir. İsterseniz malzemeleri katlayarak hamur çoğaltılabilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop