tereyağlı mantar kavurması

tereyagli_mantar_kavurmasi

Malzemeler:
400 gr. Kayın Mantarı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Bu tarif “kardeşim mantar sevmem, onun için canım çekmedi, sağ ol” diyenler için hazırlandı. Her şeşit mantarın tereyağı ile kavurması olur, hele de wok tava içerisinde kayın mantarının kavurması bir başka olur. Bir de mantarı yıkamadan “yani, suya vurmadan” kavurmasını yaparsanız lezzetini katlarsınız. Yanına Çanakkale domatesi ile “domates söğüş” salata yapar ve üzerine sızma zeytinyağı gezdirirseniz, başka söze hacet yok derim.

kayin_mantari_kavurması

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine iri kuşbaşı doğranmış mantar ilave edilecek ve bir güzel karıştırılacak. Ocak ısısı yüksek ısı konumunda olacak. Tencere açık olarak, mantarın diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.