tereyağlı mantar kavurması

tereyagli_mantar_kavurmasi

Malzemeler:
400 gr. Kayın Mantarı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Bu tarif “kardeşim mantar sevmem, onun için canım çekmedi, sağ ol” diyenler için hazırlandı. Her şeşit mantarın tereyağı ile kavurması olur, hele de wok tava içerisinde kayın mantarının kavurması bir başka olur. Bir de mantarı yıkamadan “yani, suya vurmadan” kavurmasını yaparsanız lezzetini katlarsınız. Yanına Çanakkale domatesi ile “domates söğüş” salata yapar ve üzerine sızma zeytinyağı gezdirirseniz, başka söze hacet yok derim.

kayin_mantari_kavurması

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine iri kuşbaşı doğranmış mantar ilave edilecek ve bir güzel karıştırılacak. Ocak ısısı yüksek ısı konumunda olacak. Tencere açık olarak, mantarın diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.