sebzeli kebap

sebzeli kebap 400x267 sebzeli kebap
Malzemeler:
250 gr. Dana Kuşbaşı Et
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet İri Soğan
2 Adet Patlıcan
2 Adet Orta Boy Patates
2 Adet Orta Boy Domates
4 Diş Sarımsak
1 Adet Al Biber
1 Adet Sivri Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Sebzeli kebap, mutfağınızda bulunan mevsimsel sebzelerin her çeşiti kullanılarak yapılabilir. Et ve sebze seçimi damak zevkinize kalmış, elinizde bulunan bütün sebzeleri bu yemekte değerlendirebilirsiniz. Yemekte kullanılacak yağ miktarı, etin üzerindeki yağ oranı göz önüne alınarak ayarlanır. Sebzeli kebap tencerede, fırında ve güveç kaplarında pişirilebilir. Ağız tadıyle sebzeli kebap yapmak ve tatmak istiyorsanız, tarifim ihtiyacınıza cevap verir. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Patlıcan pijamalı şekilde soyulacak, kuşbaşı doğranacak ve tuzlu su içerisinde bekletilecek. Soğan, sarımsak, domates, patates soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sivri biber, al biber’in çekirdekleri çıkarılacak ve yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

sebzeli kebap 1 400x264 sebzeli kebap

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı et ilave edilecek ve etin saldığı su buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Ardından sıra ile soğan, sarımsak, biber, salça, domates, patlıcan, patates ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine 1su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, kekik, tuz ilave edilecek ve yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 50 dakika süre bitiminde sebzeli kebap yemeğiniz servise hazır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com
Top