sebzeli kebap

sebzeli_kebap

Malzemeler:
250 gr. Dana Kuşbaşı Et
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet İri Soğan
2 Adet Patlıcan
2 Adet Orta Boy Patates
2 Adet Orta Boy Domates
4 Diş Sarımsak
1 Adet Al Biber
1 Adet Sivri Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Sebzeli kebap, mutfağınızda bulunan mevsimsel sebzelerin her çeşiti kullanılarak yapılabilir. Et ve sebze seçimi damak zevkinize kalmış, elinizde bulunan bütün sebzeleri bu yemekte değerlendirebilirsiniz. Yemekte kullanılacak yağ miktarı, etin üzerindeki yağ oranı göz önüne alınarak ayarlanır. Sebzeli kebap tencerede, fırında ve güveç kaplarında pişirilebilir. Ağız tadıyle sebzeli kebap yapmak ve tatmak istiyorsanız, tarifim ihtiyacınıza cevap verir. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Patlıcan pijamalı şekilde soyulacak, kuşbaşı doğranacak ve tuzlu su içerisinde bekletilecek. Soğan, sarımsak, domates, patates soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sivri biber, al biber’in çekirdekleri çıkarılacak ve yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

tencerede_sebzeli_kebap

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı et ilave edilecek ve etin saldığı su buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Ardından sıra ile soğan, sarımsak, biber, salça, domates, patlıcan, patates ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine 1su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, kekik, tuz ilave edilecek ve yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 50 dakika süre bitiminde sebzeli kebap yemeğiniz servise hazır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.