etsiz kapuska


Malzemeler :
1 Kg. Doğranmış Lahana
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
2 Yemek Kaşığı Bulgur ya da Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
4 Su Bardağı Kaynar Su
Sumak

Ön Hazırlık :
Lahananın uygun olmayan üst yaprakları ayrılacak. Lahana ortadan iki eşit parçaya bölünecek ve parçaların her birinden koçanları ayrılacak. Yapraklı bölüm ince doğranacak. Yaprakların ortasında bulunan ana damarlar ince kıyılacak. Soğan yemeklik doğranacak.

Etsiz Kapuska Yemeği Malzemeleri

Lahana doğranmış

Soğan kavrulmuş

Salça ilave edilmiş

Lahana ilave edilmiş ve karıştırılmış

Lahana kendi suyu ile 10 dakika kavrulmuş

Bulgur, pul biber, su ve tuz ilave edilmiş

Etsiz kapuska yemeği servise hazır


Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, domates ve biber salçası ilave edilecek, kavrulacak. Ardından doğranmış lahana ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencerenin kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak. Malzemeler ara sıra karıştırılarak 10 dakika süre ile lahanalar kendi suyu ile pişirilecek. Süre sonunda bulgur veya pirinç, 4 su bardağı kaynar su, tuz, pul biber katılacak, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 60 dakika süre bitiminde kapuska yemeği servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Yemeğin servisi sırasında sumak kullanabilirsiniz. Biber salçası kullanmak istemezseniz, 1 yemek kaşığı domates salçası kullanabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop