rondoda içli köfte

rondoda içli köfte 400x267 rondoda içli köfte
Malzemeler:
2 Su Bardağı Köftelik Bulgur
Yağsız Et (150 gr.)
1 Adet İri Soğan
1 Su Bardağı Su (bulguru ıslatmak için)
1 Çay Bardağı Su (rondo için)
1 Tatlı Kaşığı Kırmızı Toz Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

İç Malzemesi:
Dana Kaburga Kıyması (250 gr.)
1 Adet İri Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Rondoda içli köfte yapımı gayet kolay, yapmanız gereken malzemeleri tedarik etmek ve rondoyu çalıştırmak. Bu içli köfte tarifi, yerli ve yabancı (kendim dahil) dört mutfak şefine ait ortak aklın ürünüdür. Elbette, tarifte aslan payı her zaman olduğu gibi şahsıma aittir. Burada rondonun görevi; içli köftenin dış kaplama hamurunun yapımıdır. Aynı işlemi kıyma makineleride yapmaktadır. Eğer mutfağınızda kıyma makineniz varsa rondo yerine kullanabilirsiniz. İçli köfte içerisinde cevizi sevmeyen biri olarak iç harca ceviz içi koymadım, isterseniz siz koyabilirsiniz. Tarifim on numara beş yıldızdır, deneyin emeğiniz boşa gitmez.

Ön Hazırlık:
Köftelik bulgur bir kap içerisine alınacak, üzerine 1 su bardağı ılık su ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından üzeri kapatılacak ve 1 saat süre ile dinlendirilecek. Soğanın bir tanesi ince olarak (iç harcın yapımı için) yemeklik doğranacak. Diğer soğan (köftenin dış hamurunun yapımıda) mutfak robotunda çekilecek.

İç Harcın Hazırlanması:
Tava içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kıyma ilave edilecek ve düşük ısıda suyunu çekinciye kadar kavrulacak. Ardından 1 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak. Malzeme kaynamaya başlayınca kapağı kapatılacak ve en düşük ısıda kıyma suyunu çekinceye kadar pişirilecek. Ardından tavanın orta yerinden yer açılacak, sıra ile soğan salça ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine karabiber, pul biber, tuz ilave edilecek ve malzemeler bir güzel karıştırılacak. İç harçın tuzu karar hale getirilecek ve soğumaya bırakılacak.

İçli Köfte Hamuru

içli köfte hamuru rondoda içli köfte

İçli Köfte İçi

içli köfte içi 396x267 rondoda içli köfte

İçli Köfte Pişmeye Hazır

rondoda içli köfte 1 rondoda içli köfte

Maharetini Göster:
Doğrayıcı rondonun içerisine ıslanmış köftelik bulgur, soğan, yağsız parça et, karabiber, kırmızı toz biber, tuz, 1 çay bardağı su ilave edilecek ve rondo çalıştırılacak. Rondonun içerisindeki malzemeler hamur kıvamına gelinciye kadar işleme devam edilecek. Malzemeler hamur kıvamına geldiğinde rondodan bir kap içerisine alınacak. Ardından ıslak ellerle köfte hamurundan orta boy limon (50 gr.) iriliğinde parçalar kopartılacak ve beze yapılacak. Bezeler tek tek avuç içerisine alınacak ve işaret parmağı ile içleri açılacak. Açılan yere iç harç konulacak ve kapatılacak. Ardından hazırlanan içli köfteler kızgın yağ içerisinde kızartılacak veya tuz ilave edilmiş kaynayan su içerisinde 12 dakika süre ile haşlanacak. Sonrası Malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com
Top