pirinçli kereviz

zeytinyagli_pirincli_kereviz

Malzemeler:
600 gr. Kereviz
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Salça
2 Adet Orta Boy Havuç
1 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığ Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su
Maydanoz
Limon

Ön Söz:
Zeytinyağlı pirinçli kereviz yemeği, bana kerevizi sevdiren süper yemek. Bu yemeğin üzerine kuru nane serper, limon sıkar ılık veya soğuk olarak yerim. Resimden farkedileceği üzere üzerine göstermelik maydanoz koydum, resmi çektikten sonra tencereye bolca kuru nane ilave ettim. Aslında bu yemeğe maydanozda yakışır, arzu eden yemeği naneli yer. Pirinçli kereviz yemeği yer elmasıyle birlikte yapılabilir. Hatta yemeğe pırasa dahi ilave edilebilir. Fakat, yemek o vakit zeytinyağlı kış türlüsü olur. En güzeli yemeği bu tarifle yapmak, tavsiye ederim.

Ön Hazırlık:
Kereviz, havuç soyulacak ve istenilen irilikte küp şeklinde doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Kaynar su hazır edilecek. Maydanoz ve limon, yemeğin servisinde kullanılacak.

havuclu_kereviz

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, havuç, salça ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından kereviz, pirinç, toz şeker, 3 su bardağı kaynar su, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek.Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam, 30 dakika bitiminde yemeğiniz servise hazır. Şimdi üzerine maydanoz serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.