düdüklüde yeşil mercimek yemeği


Malzemeler:
2 Su Bardağı Yeşil Mercimek
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Mercimek, nohut ve kuru fasulye gibi bakliyat ürünlerinin yemeklerini yaparken; elimizde bulunan malzemelerin eski veya yeni mahsul olup olmadığını bilmemiz gerekir. Yeni mahsul bakliyat ürünleri çabuk pişer ve fazla su çekmezler. Eski mahsul bakliyat ürünleri ise, geç pişer ve fazla su çekerler. Bu nedenle, bakliyat ürünlerini ambalajlı olarak alıyorsanız üzerindeki (üretim ve tüketim) tarihlerine dikkat etmelisiniz.

Ön Hazırlık:
Mercimek ayıklanıp, yıkanacak. Tencere içerisine mercimek ve üzerini kapatacak miktarda su konulacak. Ardından bir taşım kaynatıldıktan sonra, ocaktan alınıp süzülecek. Çıkan kara su kullanılmayacak. Soğan, yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

yeşil mercimek tencerede bir taşım kaynatılmış

soğan salça kavrulmuş

6 su bardağı kaynar su ilave edilmiş

yeşil mercimek düdüklü tencerede pişiyor

Maharetini Göster:
Düdüklü tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak domates salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından yeşil mercimek, 6 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Düdüklü tencerenizin kitapçığında bulunan yemek pişirme sürelerinden, yeşil mercimek pişirme süresini dikkate alarak kendi kurallarınızla mercimek pişirilecek. Kullandığım düdüklü tencere, normal ısı ayarında, mercimeği 5 dakika’da pişiriyor. Mercimek piştikten sonra tuz ilave edilecek, yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop