kuru köfte

kuru_kofte

Malzemeler:
1/2 kg. Köftelik Dana Kıyma
1 Adet Soğan’ın Suyu
1 Adet Yumurta
2 Dilim Bayat Ekmek
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Kimyon
2 Yemek Kaşığı Maydanoz
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Kızartma Yağı ve Un

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak, rendelenecek ve buradan tarifine uygun olarak suyu çıkartılacak. Bayat ekmek dilimleri bir kap içerisinde bol su ile ıslatılacak ve ardından sıkılacak.

Maharetini Göster:
Köfte yoğurma kabı içerisine kıyma, bayat ekmek, yumurta, soğan suyu, karabiber, kimyon, maydanoz, tuz konulacak ve karıştırılacak. Malzemeler macun kıvamında bir güzel yoğurulacak. Tuzu test edilecek ve karar hale getirilecek. Islak elle köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılacak ve avuç içerisinde 5-6 cm. uzunlukta parmak köfteler yapılacak. Hazırlanan köfteler önce un’a bulanacak ve ardından kızgın tava içerisinde kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.