güveçte taze barbunya yemeği


Malzemeler:
1 Kg. Kabuklu Taze Barbunya Fasulyesi
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Adet Havuç
1 Adet Orta Boy Patates
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
4.5 Su Bardağı Kaynar Su
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Doğranmış Maydanoz
Limon

Ön Söz:
1 Kg. kabuklu taze barbunya fasulyesinin içleri ayrıldıktan sonra, yaklaşık 600 gr. iç barbunya fasulyesi çıkar. Barbunya fasulyesi taze ve kurutulmuş olarak tencerede ve çömlekte çok çeşitli yemeği yapılır. Taze barbunya fasulyesi kabuklarından ayrılarak istenirse difrizde saklanabilir.

Barbunya fasulyesinin dondurulması gayet kolay. Ailenin ihtiyacı kadar iç barbunya fasulyesi, hiçbir işlem yapılmadan buzdolabı torbasına konur ve dondurucuya kaldırılır.

Ön Hazırlık:
Barbunya fasulyesi kabuklarından ayrılacak, yıkanacak ve süzülecek. Ardından bol su içerisinde tencere kapağı açık olarak 25 dakika süre ile normal ısıda haşlanacak. Haşlanan fasulyeler süzülecek, çıkan kara su kullanılmayacak. Havuç, patates, kabukları soyulacak ve küp doğranacak. Soğan, sarımsak yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Güveç içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek normal ısıda kavrulacak. Ardından havuç, sarımsak ilave edilecek ve kavrulacak. Güvecin orta yerinden yer açılacak, salça ilave edilecek kavrulacak. Üzerine patates, 4.5 su bardağı kaynar su, barbunya fasulyesi, toz şeker katılacak ve karıştırılacak. Güveç kabı kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 60 dakika süre sonunda yemeğiniz hazır. Yemeğin tuzunu şimdi karar hale getirebilir ve maydanozunu ilave edebilirsiniz. Yemeğin servisi sırasında limon suyunu sanırım kullanırsınız. Sonrası malum.

Not:
Toprak güveç kabınızın kapağı yok ise, üzerini alüminyum folyo ile kapattıktan sonra buhar çıkışı için bir delik açarak kullanabilirsiniz. Güveç kabınızı ocak üzerine alıp içerisine yağ koyduktan sonra, güveciniz ısınıncaya kadar ocağınızı düşük ısıda kullanın. Güveç ısındıktan sonra ısınızı yükseltebilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop