etli kapuska

etli_kapuska

Malzemeler :
1 Kg. Lahana
200 gr. Kuşbaşı Kuzu Eti
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı kaşığı Tuz
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
4 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Etli kapuska yemeği kemikli, kemiksiz dana eti veya kuzu etiyle yapılabilir. Bilirsiniz, kuzu eti çabuk piştiği için yemeklerde doğrudan kullanılır. Dana etinin ızgaralık bölümleri de, aynen kuzu eti gibi çabuk pişer ve yemeklerde doğrudan kullanılır. Dana etinin ızgaralık haricindeki etler sert olduğundan, yemek içerisinde geç pişer. Bu sebeple sert etler önceden ayrı olarak pişirildikten sonra yemeğe ilave edilir.

Ön Hazırlık :
Lahananın üst yaprakları ayrılacak ve ortadan iki eşit parçaya bölünecek. Parçaların her birinden koçanlar ayrıldıktan sonra doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak.

etli_kapuska_2

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı kuzu eti ilave edilecek ve normal ısıda rengi dönünceye kadar kavrulacak. Ardından sıra ile soğan, salça ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine lahana ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencerenin kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere ara sıra karıştırılarak 10 dakika süre ile lahana kendi suyu ile kavrulacak. Süre bitiminde tencereye 4 su bardağı kaynar su, tuz, pul biber ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 60 dakika bitiminde etli kapuska yemeği servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.