Kategoriler
Mutfak Aletleri Mutfak Bilgileri

kızartma yağları ve yağ süzgeci

kızartma yağları ve yağ süzgeci
Kızartma Yağları ve Yağ Süzgeci: Kızartma yapmak için çoğunlukla kullandığımız sıvı yağlar; ayçiçek yağı, fındık yağı ve zeytin yağıdır. Uzmanlar, kızartma yapmak için kullanmış olduğumuz yağları, bir kez kullanmamızı öneriyorlar. Neden, kızartma yağlarını bir kez kullanmamızın gerekli olduğunu bilimsel olarak anlatmaya çalışsalarda, mutfaklardaki gerçek hiçte anlatılanlara uymuyor. Mutfaklarda kızartma yağı en az üç kez, kızartma yapmak için kullanılıyor. Kızartma yapmak için en uygun yağın, fındık yağı olduğu söyleniyor.

Fındık yağı, yüksek ısı’ya dayanıklı olduğu için çabuk yanmadığı öne sürülen bir görüş. Fakat, fındık yağı piyasada yaygın olarak satışa sunulan bir yağ değil. Ayçiçek yağının kızartmalar için ideal yağ olduğunu herkes kabul ediyor. Ayrıca ayçiçek yağı, kızartma ve yemeklerde en çok kullanılan yağdır. Zeytinyağı, ısı’ya karşı dayanıklı bir yağ değil. Kızartmalarda kullanımı; gerek fiyatı bakımından, gerekse ısı’ya karşı dayanıklı olmaması nedeniyle, sık kullanılan bir yağ değildir.

Kızartma yağı olarak hangi yağı kullanırsanız kullanın, kızartma yaparken yağınızı yakmayın.

Ocak üzerinde yağınızı ısıtırken, kızartma yağının tütmesine izin vermeyin. Yani, dumanı çıkmaya başlayan yağ yanıyor demektir. Yanmış yağların insan sağlığına ne denli olumsuz etkisinin olduğunu, duymayan kalmamıştır. Resimde görünen, mutfak el aletlerinden kızartma yağı süzme süzgecidir. Kullanılmış kızartma yağlarını üzerinde bulunan çok ince eleği ile filitre eder. Kullandığınız kızartma yağını dinlendirdikten sonra, bu ve benzeri bir süzgeçle süzerseniz sağlığınız bakımından çok faydalı bir iş yapmış olursunuz. Fiyatı ekonomik olan bu plastik sıvıyağı süzgecini, mutfaklarınızda bulundurmanızı öneririm.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com