etli brüksel lahanası

Etli_bruksel1

Malzemeler:
1 Paket Brüksel Lahanası ‘600 gr.’
250 gr. Kuzu Eti Kuşbaşı
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Adet Havuç
3 Diş Sarımsak
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Lahanalar bol sirkeli su içerisinde bekletilecek, yıkanacak ve süzülecek. Ardından üst yeşil veya sararmış yapraklarını tutan kök kısmı kesilecek ve yapraklar temizlenecek. Büyük lahanalar uzunlamasına ikiye bölünecek. Diğer lahanalar uygun derinlikte tepesinden bıçak ile ‘+’ işaretine benzer çizilecek. Havuç soyulacak, uzunlamasına kesilecek ve 2 cm. uzunlukta kuşbaşı doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak. Sarımsaklar yemekte bütün olarak kullanılacak. Kaynar su hazır edilecek.

Malzemeler hazırlanmış

Etli_bruksel2

Kuşbaşı etler tencere’ye alınmış

Etli_bruksel3

Etler kavrulmuş

Etli_bruksel4

Soğanlar kavrulurken

Etli_bruksel5

Soğanlar kavrulmuş, salça kavurulurken

Etli_bruksel6

Malzemeler kavrulmuş ve karıştırılmış

Etli_bruksel7

Brüksel lahanaları ilave edilmiş

Etli_bruksel8

Kaynar su, baharatlar ve tuz ilave edilmiş

Etli_bruksel9

Etli Brüksel lahanası servise hazır

Etli_bruksel10

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuzu eti ilave edilecek ve normal ısıda rengi dönüncüye kadar kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, soğan katılacak ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine havuç ve sarımsaklar ilave edilecek, hafif kavrulacak.
Ardından salça ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Brüksel lahanaları, 3.5 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Yemeğiniz 30 dakika süre bitiminde servis’e hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim