zeytinyağlı taze börülce

Zeytinyagli_taze_borulce

Malzemeler:
1 Kg. Taze Börülce
2 Adet Soğan
2 Adet Domates
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz ‘Tepeli’
1.5 Su Bardağı Kaynar su

Ön Hazırlık:
Börülceler her iki uç tarafı kesilecek, yıkanacak ve süzülecek. Börülceler kart ise, ikiye bölünecek. Soğanlar, yemeklik doğranacak. Domatesler, kabukları soyulacak ve küp olarak doğranacak. 1.5 su bardağı kaynar su, hazır olarak bekletilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Ardından domatesler ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine börülceler ilave edilecek ve malzemeler karıştırılacak. Tencere kapağı kapatılacak ve en düşük ısı ayarında ara sıra tencere sallanarak 10 dakika süre ile börülceler kavrulacak.
Bu aşamada börülceler kendi suyunu salacak. Süre bitiminde tencerenin kapağı açılacak, toz şeker, tuz ve 1.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Malzemelerin üzerine ısı’ya dayanıklı bir tabak kapatılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak.
Ocak en düşük ısı konuma getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tencere arada bir kulplarından tutulup sallanarak 75 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Tencere kapağı kapalı olarak yemeğinizi soğuttuktan sonra, servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.