yoğurtlu yeşil mercimekli erişte çorbası

yog_merc_eriste_corbasi_1

Malzemeler:
1 Çay Bardağı Yeşil Mercimek
1 Su Bardağı Kesme Erişte
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Su Bardağı Yoğurt
1 Adet Yumurta
1 Yemek Kaşığı Un
6 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Mercimek yumuşayıncaya kadar haşlanacak, süzülecek ve çıkan kara su kullanılmayacak. 6 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Terbiyesinin hazırlanması:
Kase içerisine 1 yumurta kırılacak, üzerine 1 Yemek kaşığı un ilave edilecek, çırpma teli ile bir güzel çırpılacak. Üzerine 1.5 su bardağı yoğurt ilave edilecek, tekrar çırpılacak.

yog_merc_eriste_corbasi_2

Maharetini Göster:
Tencere’ye 6 su bardağı kaynar su, haşlanmış mercimek konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine 1 su bardağı erişte ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere 15 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde kaynamakta olan çorbanın suyundan 1 kepçe su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak.
Terbiye çorbaya akıtılarak ilave edilecek ve çorba karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava’ya 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı tereyağı katılacak, ısıtılacak. Isınan yağ içerisine 1 yemek kaşığı kuru nane katılacak, hafif kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.