yoğurtlu yeşil mercimekli erişte çorbası


Malzemeler:
1 Çay Bardağı Yeşil Mercimek
1 Su Bardağı Kesme Erişte
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Su Bardağı Yoğurt
1 Adet Yumurta
1 Yemek Kaşığı Un
6 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Mercimek yumuşayıncaya kadar haşlanacak, süzülecek ve çıkan kara su kullanılmayacak. 6 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Terbiyesinin hazırlanması:
Kase içerisine 1 yumurta kırılacak, üzerine 1 Yemek kaşığı un ilave edilecek, çırpma teli ile bir güzel çırpılacak. Üzerine 1.5 su bardağı yoğurt ilave edilecek, tekrar çırpılacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye 6 su bardağı kaynar su, haşlanmış mercimek konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine 1 su bardağı erişte ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere 15 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde kaynamakta olan çorbanın suyundan 1 kepçe su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Terbiye çorbaya akıtılarak ilave edilecek ve çorba karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava’ya 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı tereyağı katılacak, ısıtılacak. Isınan yağ içerisine 1 yemek kaşığı kuru nane katılacak, hafif kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop