un nasıl kavrulur

un nasıl kavrulur 1 un nasıl kavrulur
Malzemeler:
2 Su Bardağı Un
Kalın Tabanlı Tencere
Kaşık veya Spatula

Ön Söz:
Kavrulmuş un mutfaklarımızda çeşitli kurabiye, yemek, helva ve çorba yapımında ana malzeme olarak kullanılır. Un kavurmak, mutfaklarda en fazla dikkat ve sabır gerektiren bir iş. Görünürde bu işlem çok basit görünsede, un ısı’ya karşı çok duyarlıdır. Ocak ısı ayarına dikkat edilmezse anında yanar. Un kavrulması bu nedenle dikkat ve sabır gerektirir.

Bilgi Notu:
Un kavrulup ocaktan alındıktan sonra, un başka bir kaba aktarılmalıdır. Bilirsiniz, kullanılan tencere kızgın olduğundan unu kavurmaya devam eder. Bu aşamada un’u başka bir kap içerisine soğuması için aktarmak gerekir.

tencerede un kavruluyor

un tencere 393x267 un nasıl kavrulur

un kavrulmuş

un nasıl kavrulur 400x267 un nasıl kavrulur

Maharetini Göster:
Tabanı kalın çelik bir tencere veya tava içerisine elenmiş un konulacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna ayarlanacak ve un kavruluncaya kadar ısı ayarı ile oynanmayacak. Saat’a bakılıp bir yere not edilecek. Un bir spatula veya kaşık yardımı ile yavaş yavaş 30 dakika süre boyunca karıştırılarak kavrulacak. Un rengi beyazdan sarı renge dönüp ve hafif hafif duman çıkarmaya başladığı anda ocak söndürülecek. Un başka bir kap içerisine soğuması için alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top