un nasıl kavrulur

Un_nasil_kavrulur1

Malzemeler:
2 Su Bardağı Un

Ön Söz:
Kavrulmuş un mutfaklarımızda çeşitli kurabiye, yemek, helva ve çorba yapımında ana malzeme olarak kullanılır. Un kavurmak, mutfaklarda en fazla dikkat ve sabır gerektiren bir iş. Görünürde bu işlem çok basit görünsede, un ısı’ya karşı çok duyarlıdır. Ocak ısı ayarına dikkat edilmezse anında yanar. Un kavrulması bu nedenle dikkat ve sabır gerektirir.

Un tava içerisine alınmış, ocak en düşük ısı ayarında

Un_nasil_kavrulur2

Un, 30 dakika süre ile karıştırılarak kavruluyor

Un_nasil_kavrulur3

30 dakika süre bitiminde un kavrulmuş

Un_nasil_kavrulur4

Maharetini Göster:
Tabanı kalın çelik bir tencere veya tava içerisine elenmiş un konulacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna ayarlanacak ve un kavruluncaya kadar ısı ayarı ile oynanmayacak. Saat’a bakılıp bir yere not edilecek. Un bir spatula veya kaşık yardımı ile yavaş yavaş 30 dakika süre boyunca karıştırılarak kavrulacak. Un rengi beyazdan sarı renge dönüp ve hafif hafif duman çıkarmaya başladığı anda ocak söndürülecek. Un başka bir kap içerisine soğuması için alınacak. Sonrası malum.

Not:
Ocak söndürüldükten sonra un karıştırılmaya devam edilecek. Çünkü; ocak sönmüşte olsa ısınmış tava veya tencere unu kavurmaya devam eder. Bu aşamada un’u başka bir kap içerisine soğuması için aktarmak gerekir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.