testi kebabı

Testi_kebabi1

Malzemeler:
500 gr. Kuzu But İri Kuşbaşı
50 gr. Tereyağı
50 gr. Kuyruk Yağı
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Çarli Biber
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Kekik
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Pul Biber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Orta Boy Kapaklı Toprak Güveç

Ön Söz:
Yozgat yöresine ait olan bu kebap, testi içerisinde ve açık alanlarda odunlar yakılarak elde edilen köz üzerinde yapılmaktadır. Lokantalarda, yine testi içerisinde ve meşe kömürü közü üzerinde yapılmaktadır. Apartman koşullarında ise tarifim, testi kebabı için doğru yolu göstereceğinden emin olabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak, iri olarak yemeklik doğranacak. Domatesler soyulacak ve iri dilim doğranacak. Sarımsak ve çarli biberler iri kuşbaşı doğranacak. Kuyruk yağı kuşbaşı doğranacak. Karıştırma kabı içerisine kuzu eti, soğan, çarli biber, sarımsak ve bütün baharatlar ilave edilecek malzemeler bir güzel karıştırılacak. Domatesler ezilmemesi için bu işleme katılmayacak.

Kapak Hamuru’nun Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine 1.5 su bardağı un, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay bardağı su ilave edilecek sert bir hamur yoğurulacak.

Testi kebabı malzemeleri

Testi_kebabi2

Malzemeler baharatlarla karıştırılmış

Testi_kebabi3

Güveç içerisine aktarılmış

Testi_kebabi4

Kapak hamuru yoğurulmuş

Testi_kebabi5

Kapak, hamur ile kapatılmış

Testi_kebabi6

Hamur, bıçak ile kesilerek kapak açılmış

Testi_kebabi7

Testi Kebabı servise hazır

Testi_kebabi8

Maharetini Göster:
Güveç tabanına kuyruk yağı serpiştirilecek ve üzerine domatesler yayılacak. Domateslerin üzerine bütün malzemeler eşit bir şekilde yayılacak. Malzemelerin üzerine tereyağı ilave edilecek ve güveç kapağı kapatılacak. Hamur rulo yapılacak ve resimde göründüğü şekilde kapak kapatılacak. Güveç ocak üzerine alınacak, ocak ısısı normal olacak. Güveçin ısınmasıyle birlikte güveç içerisinde oluşan buhar, hamur üzerine bir delik açılarak dışarı atılacak. Güveç kaynamaya başladıktan sonra, yani buhar çıkarken ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve 75 dakika süre bitiminde Testi Kebabınız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.