testi kebabı


Malzemeler:
500 gr. Kuzu But İri Kuşbaşı
50 gr. Tereyağı
50 gr. Kuyruk Yağı
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Çarli Biber
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Kekik
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Pul Biber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Orta Boy Kapaklı Toprak Güveç

Ön Söz:
Yozgat yöresine ait olan bu kebap, testi içerisinde ve açık alanlarda odunlar yakılarak elde edilen köz üzerinde yapılmaktadır. Lokantalarda, yine testi içerisinde ve meşe kömürü közü üzerinde yapılmaktadır. Apartman koşullarında ise tarifim, testi kebabı için doğru yolu göstereceğinden emin olabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak, iri olarak yemeklik doğranacak. Domatesler soyulacak ve iri dilim doğranacak. Sarımsak ve çarli biberler iri kuşbaşı doğranacak. Kuyruk yağı kuşbaşı doğranacak. Karıştırma kabı içerisine kuzu eti, soğan, çarli biber, sarımsak ve bütün baharatlar ilave edilecek malzemeler bir güzel karıştırılacak. Domatesler ezilmemesi için bu işleme katılmayacak.

Kapak Hamuru’nun Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine 1.5 su bardağı un, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay bardağı su ilave edilecek sert bir hamur yoğurulacak.

Testi kebabı malzemesi

Testi kebabı malzemesi hazırlanmış

Testi kebabı malzemesi güvece konmuş

Testi kebabı kapak hamuru yoğurulmuş

Testi kebabı servise hazır


Maharetini Göster:
Güveç tabanına kuyruk yağı serpiştirilecek ve üzerine domatesler yayılacak. Domateslerin üzerine bütün malzemeler eşit bir şekilde yayılacak. Malzemelerin üzerine tereyağı ilave edilecek ve güveç kapağı kapatılacak. Hamur rulo yapılacak ve resimde göründüğü şekilde kapak kapatılacak. Güveç ocak üzerine alınacak, ocak ısısı normal olacak. Güveçin ısınmasıyle birlikte güveç içerisinde oluşan buhar, hamur üzerine bir delik açılarak dışarı atılacak. Güveç kaynamaya başladıktan sonra, yani buhar çıkarken ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve 75 dakika süre bitiminde Testi Kebabınız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop