terbiyeli tavuk çorbası

Terbiyeli_tavuk_corbasi

Malzemeler:
2 Su Bardağı Tavuk Eti ‘haşlanmış’
2 Yemek Kaşığı Sıvı yağ
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
6 Su Bardağı Tavuk Suyu
1 Yemek Kaşığı Un
4 Yemek Kaşığı Yoğurt
1 Adet Yumurta
1 Diş Sarımsak
2 Yemek Kaşığı Sirke
Tuz

Ön Hazırlık:
Bir kap içerisine 1 diş ezilmiş sarımsak, 2 yemek kaşığı sirke ve az tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Tavuk eti ‘haşlanmış but veya göğüs her ikiside olabilir’ kuşbaşı doğranacak.

Terbiyesi:
Kase içerisine 1 yemek kaşığı un, 1 adet bütün yumurta konulacak ve çırpılacak. Üzerine 4 yemek kaşığı yoğurt ilave edilecek ve pürüzsüz çırpılacak.

Maharetini Göster:
Tencereye 6 su bardağı tavuk suyu, 2 su bardağı dolusu tavuk eti konulacak ve kaynatılacak. Kaynamakta olan tavuk suyundan bir miktar alınacak ve terbiye içerisine aktarılacak. Terbiye bir güzel karıştırılacak ve tencereye ilave edilecek. Düşük ısıda tencere açık olarak, dipten yavaş yavaş karıştırılarak 5 dakika süre ile kaynatılacak ve ocak söndürülecek. Çorbanın tuzu karar hale getirilecek. Ve ardından 2 yemek kaşığı sıvı yağ içerisinde 1 çay kaşığı toz biber kavrulacak ve çorbaya ilave edilecek. Çorbanızı sarımsaklı sirke ile servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.