tencerede çoban köftesi

coban_koftesi

Malzemeler:
500 gr. Köftelik Kıyma
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
3 Diş Sarımsak
2 Dilim Bayat Ekmek
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
1/8 Demet Maydanoz
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Çoban salatası, çoban kavurması, çoban pilavı, çoban çöreği, çoban böreği, çoban güveçi ve ardından çoban köftesi. Tencerede pişirilen sulu yemek çeşitlerinden nefis mi nefis, çoban köftesi. İster tencerede, isterseniz fırında ya da mangalda pişirin, çoban köftesi lezzetinden bir şey kaybetmez. Bazı tariflerde köfte harçı içerisine kırılan bir bütün yumurta tavsiyesine uyarsanız, çoban köftenizi yerken ağızınız içerisinde plastik elastikiyetini hissedersiniz. Eğer bu sizi rahatsız etmeyecekse ne ala, rahatsız olurum diyenlerdenseniz, yumurtadan vazgeçin ve dişleriniz arasında ezilirken dağılan çoban köftesi tarifime kulak verin.

Ön Hazırlık:
Domatesler soyulacak küp doğranacak. Soğan soyulacak ve çok ince yemeklik doğranacak. 1 cm. kalınlıkta 2 dilim bayat ekmek bir kap içerisinde ıslatılacak, sıkılacak ve bir kap içerisine alınacak. Maydanoz ince doğranacak. Sarımsaklar havanda dövülecek. Kaynar su hazır edilecek.

Çoban Köftesinin Yoğurulması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, bayat ekmek, soğan, sarımsak, maydanoz, karabiber, pul biber, kimyon ve tuz katılacak, karıştırılacak. Çoban köftesi harçı bir güzel yoğurulacak ve tuz’u karar hale getirilecek. Köfte harçından uygun büyüklükte parçalar kopartılacak ve beze yapılacak. Bezeler avuç içerisinde yassıltılacak ve yuvarlak ya da oval köfteler yapılacak.

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve tabanına yayılacak. Üzerine köfteler dizilecek. Ardından domates, 1.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 35 dakika süre bitiminde çoban köftesi yemeği servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.