tencerede tahinli cevizli kek tarifi

tahinli cevizli kek
Tencerede Cevizli Kek Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
1.5 Su Bardağı Un (150 gr.)
1.5 Çay Bardağı Şeker (150 gr.)
2 Adet Yumurta
80 gr. Ayçiçeği Yağı
8 Yemek Kaşığı Süt
4 Yemek Kaşığı Tahin (bir kaşığı kek üzerine)
1 Çay Bardağı Ceviz İçi
1 Paket Kabartma Tozu
1 Paket Vanilya
Teflon Tencere (çap: 20 cm.)
Yağlı Kağıt

Ön Söz:
Teflon tencerede tahinli cevizli kek yapımı, bu tarifle çok kolay. Elinizin altında 20 cm. çapında teflon tencereniz varsa, bu keki yapabilirsiniz. Tencere keklerinin fırında yapılan keklerden daha güzel olduğunu düşünüyorum. Tencerede kek yapmanın tek zorluğu, kekin altını ve üstünü ayrı ayrı pişirmektir. Bu yüzden keki çevirmek için kapak veya tabaklara ihtiyaç vardır. Keki çevireceğiniz tabak veya kapakların üzerini mutlaka streç filmle kaplamalısınız.

Tencereye yayılmış kağıtın üst kısmı (kek hamurunun yayıldığı yüzey) mutlaka yağlı olmalıdır.

Ön Hazırlık:
Bir kasede elenmiş un, kabartma tozu ve vanilya karıştırılacak. Ceviz içi ince kıyılacak. Tencere tabanına yağlı kağıt kesilecek ve tencere iç yüzeyi sıvı yağ ile yağlanacak. Kesilen yağlı kağıt tencere tabanına yayılacak.

tencerede tahinli cevizli kekin alt yüzeyi görüntüsü
teflonda tahinli kek

teflon tencerede tahinli cevizli kek
tencerede tahinli cevizli kek

Maharetini Göster:
Karıştırma kabına sıvı malzemeler (yumurta, toz şeker, ayçiçek yağı, süt, 3 yemek kaşığı tahin) konulacak ve mikser veya çırpma teli ile çırpılacak. Üzerine kuru malzemeler ilave edilecek, çırpılacak. En son ceviz içi ilave edilecek ve karştırılacak. Hazırlanan kek hamuru yağlı kağıt yayılmış tencereye dökülecek. Hamur yüzeyine 1 yemek kaşığı tahin gezdirilecek. Tahin üzerine kürdan batırılarak tahine şekil verilecek. Tencere kağıt havlu ile kapatıldıktan sonra kapağı kapatılacak. Ardından ocağın büyük gözü üzerine konulacak ve ocak en düşük ısı ayarına ayarlanacak. Tam 75 dakika bitiminde kek ters yüz edilecek ve 15 dakika üst yüzeyi pişirilecek. Süre bitiminde kek çıkarılacak ve ızgara üzerinde soğutulacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop