tencerede çoban köftesi


Malzemeler:
500 gr. Köftelik Kıyma
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
3 Diş Sarımsak
2 Dilim Bayat Ekmek
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
Bir Tutam Maydanoz
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Çoban salatası, çoban kavurması, çoban pilavı, çoban çöreği, çoban böreği, çoban güveçi ve ardından çoban köftesi. Tencerede pişirilen sulu yemek çeşitlerinden nefis mi nefis, çoban köftesi. İster tencerede, isterseniz fırında ya da mangalda pişirin, çoban köftesi lezzetinden bir şey kaybetmez. Bazı tariflerde köfte harçı içerisine kırılan bir bütün yumurta tavsiyesine uyarsanız, çoban köftenizi yerken ağızınız içerisinde plastik elastikiyetini hissedersiniz.

Eğer bu sizi rahatsız etmeyecekse ne ala, rahatsız olurum diyenlerdenseniz, yumurtadan vazgeçin ve dişleriniz arasında ezilirken dağılan çoban köftesi tarifime kulak verin.

Ön Hazırlık:
Domatesler soyulacak küp doğranacak. Soğan soyulacak ve çok ince yemeklik doğranacak. 1 cm. kalınlıkta 2 dilim bayat ekmek bir kap içerisinde ıslatılacak, sıkılacak ve bir kap içerisine alınacak. Maydanoz ince doğranacak. Sarımsaklar havanda dövülecek. Kaynar su hazır edilecek.

Çoban Köftesinin Yoğurulması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, bayat ekmek, soğan, sarımsak, maydanoz, karabiber, pul biber, kimyon ve tuz katılacak, karıştırılacak. Çoban köftesi harçı bir güzel yoğurulacak ve tuz’u karar hale getirilecek. Köfte harçından uygun büyüklükte parçalar kopartılacak ve beze yapılacak. Bezeler avuç içerisinde yassıltılacak ve yuvarlak ya da oval köfteler yapılacak.

çoban köftesi hazırlanmış

tencerede çoban köftesi pişmiş servise hazır

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve tabanına yayılacak. Üzerine köfteler dizilecek. Ardından domates, 1.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 35 dakika süre bitiminde çoban köftesi yemeği servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop