taze börülce yemeği

taze_borulce_yemegi

Malzemeler:
600 gr. Dondurulmuş Taze Börülce
1 Adet Kuru Soğan
2 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz ‘Tepeli’
2.5 Su Bardağı Kaynar su

Ön Söz:
Taze börülcenin bol olduğu yaz mevsiminde, temizleyip derin dondurucuda sakladığım börülcenin yemeğini yaptım. Dondurulmuş börülce, bir farkla aynen zeytinyağlı taze börülce gibi pişirilir. Fark ise, taze börülce dondurucuda saklandığında su kaybeder. Bu yüzden börülcenin yemeğini yaparken suyunu fazlalaştırmak gerekir. Börülce temizledikten sonra şoklama yapmadan doğrudan derin dondurucuda saklanabilir. Yemeği gerçekten nefis oluyor, börülceyi mevsiminde tedarik edip saklamanızı tavsiye ederim.

Ön Hazırlık:
Soğan yemeklik doğranacak. Domates soyulacak ve küp doğranacak. Domatesi taze değil, kendi yaptığım “yemeklik” konserve domatesten 4 yemek kaşığı dolusu kullandım. 2.5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

dondurulmus_taze_borulce_yemegi

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Ardından, sıra ile domates salçası, domates ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine donmuş börülce, toz şeker, tuz ve 2.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konuma getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tencere arada bir kulplarından tutulup sallanarak 75 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.