tavuk rosto

tavuk_rosto

Malzemeler:
400 gr. Piliç Bonfile Göğüs
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Su Bardağı Konserve Garnitür
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Tavuk rosto, tavuk kıymasından veya tavuk göğüs etinden yapılır. Tavuk kıymasından tavuk rosto yapmak için; kıyma, soğan ve çeşitli baharatlarla yoğurulur. İstenirse köfte harcı içerisine küp doğranmış havuç, patates ve haşlanmış bezelye, ya da hazır konserve garnitür konur. Ardından köfte rulo yapılarak streç filme sarılır, buzdolabında katılaşması için soğutulduktan sonra streçi çıkarılır ve fırında kızartılır. Tarifimde ki tavuk rosto, derisi ve kemikleri temizlenmiş tek parça göğüs etinden yapılmıştır. Tavuk üreticileri buna piliç bonfile göğüs diyorlar. Tavuk rosto yaparken iki tavuk göğsünden bir tanesini kullandım. Hazırlanan tavuk rosto yemeği fırın tepsisinde, ısıya dayanıklı fırın kaplarında veya toprak güveç içerisinde pişirilebilir.

Ön Hazırlık:
Tavuk göğsü rulo yapılacak ve iple sıkıca bağlanacak. Ardından, tavuk göğüs eti kürdan yardımıyla 8 ila 10 yerinden delinecek. Kaynamakta olan su içerisinde 20 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde ocaktan alınacak ve soğuk su içerisinde soğutulacak.

Tavuk Rosto Sosu:
Sos tavasına tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine domates salçası, az tuz ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından 3 yemek kaşığı kaynar su ilave edilecek ve sos inceltilecek.

tavuk_bonfile_rosto

Maharetini Göster:
Haşlanmış tavuk göğsü 1-1.5 cm. kalınlıkta yaprak şeklinde doğranacak. Doğranmış tavuk göğsü toprak güvecin ortasına konulucak. Güvecin boşluklarına konserve garnitür doldurulacak. Üzerine karabiber, kekik, tuz ve kaynar su ilave edilecek. Ardından hazırlanan tavuk rosto sosu etin üzerinde gezdirilecek. Güveç kabı önceden 200°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 30 dakika süre ile pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.