milföy pasta


Malzemeler:
3 Yaprak Milföy
2 Adet Yumurta Sarısı
1.5 Su Bardağı Süt
1 Yemek Kaşığı Un
1 Yemek Kaşığı Nişasta
2 Yemek Kaşığı Toz Şeker
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Paket Vanilya
Pudra Şekeri

Ön Söz:
Kremalı milföy pasta, dondurulmuş hazır milföy hamuru yapraklarının fırında kızartılması ve içlerine krema sürülmesiyle yapılır. Milföy pasta yapımı tek tarife bağlı değildir; milföy pasta yapımının sınırları hayal gücünüz ve el becerinizle sınırlıdır. İstediğiniz formda ve istediğiniz malzemeleri kullanarak milföy pastası yapabilirsiniz. Verdiğim malzemelerle, 4×10 boyutunda ve iki katlı, üç tane milföy pastası yapılır. Aynı şekilde, pasta kreması malzemeleri de üç pastaya yetecek miktardadır. Milföy yapraklarını nişasta, un ve pudra şekeri kullanarak açabilirsiniz. En güzeli, pudra şekeri kullanılarak milföy yapraklarını açmaktır. Resimin solundaki pasta dilimi pudra şekeriyle açılmıştır. Pastanın görseli, kıtırlığı ve pudra şekerinin karamelize haliyle daha lezizdir. Yaprakları en az 15 cm. boyutunda açmalısınız ki, dilimleriniz küçük olmasın.

Bilgi Notu:
Tarifim hoşunuza gider ve yapmak isterseniz, malzemelerin katlarını alarak ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Pasta Kreması’nın Hazırlanması:
Tencere içerisine un, nişasta, toz şeker, yumurta sarısı, vanilya ve soğuk süt konulacak ve mikserle karıştırılacak. Peşi sıra, tencere ocak üzerine alınacak ve düşük ısıda patates püresi kıvamına gelinceye kadar karıştırılarak pişirilecek. Ardından tereyağı ilave edilecek ve yağ eridikten sonra, krema soğumaya bırakılacak.

 

Krema Hazırlanmış

Yapraklar Kızartılmış

Dilimler halinde kesilmiş

Maharetini Göster:
Milföy yaprakları dondurucudan çıkarılıp çözdürülecek ve pudra şekeri kullanılarak yapraklar en az 15 cm. boyutunda açılacak. Açılmış yapraklar fırın tepsisine konulacak. Tepsi önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. Yapraklar tamamen kabardığında çatal ile delinecek ve üzerine spatula veya düz bir tabakla baskı uygulanacak ve havası alınacak. Ardından yapraklar onar dakika süre ile (maşa yardımıyla döndürülerek) önlü arkalı kızartılacak. Kızarmış yapraklar fırından alınacak, kenarları kesilecek, üç eşit parçaya bölünecek ve katlarına (dairersel uç takılmış) sıkma torbası yardımıyla krema sürülecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop