soğuk ayran aşı çorbası

soguk_ayran_corbasi

Malzemeler:
1 Su Bardağı Aşurelik Buğday
1 Çay Bardağı Kuru Fasulye
1 Çay Bardağı Yeşil Mercimek
1 Çay Bardağı Nohut
4 Su Bardağı Kaynar Su “buğday için”
1 Su Bardağı Kaynar Su “çorba için”
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Kase Yoğurt
Taze Nane

Ön Söz:
Bu çorba fazla kilolarından kurtulmak için diyet yapanlara, ya da her daim sağlıklı kalmak için dengeli beslenmelerine önem verenlere yöresel bir diyet reçetesidir. Bu tarif bire bir, Yozgat ili Yenifakılı ilçesi ve çevresinde yapılan ve adına Ayrannaş denilen soğuk çorba çeşitidir. Çorbanın haşlanmış malzemelerinin tepsiye dökülmüş haline katık adı verilir. Bu çorbayı yapmak için aşurelik buğday, yarma, dövme adına ne derseniz deyin her çeşit buğday kullanılır. Çocuk yaşlarımda bu çorbayı hiç sevmezdim, şimdilerde seviyorum. Bu çorbanın tadını, yufka ekmekle yapılan taze soğanlı dürümle birlikte sadece içenler bilir. Köy yoğurduyla bu çorba bir başka olur, hele süzme köy yoğurduyla yapılan bu çorba bambaşka olur.

Ön Hazırlık:
Aşurelik buğday, kuru fasulye ve nohut ayrı ayrı kapların içerisine konulacak; üzerlerini kapatacak miktarlarda soğuk su ilave edilecek ve bir gece boyu dinlendirilecek. Sabah, malzemelerin suyu değiştirilecek ve kuru fasulye, nohut, mercimek ayrı kaplarda yumuşayıncaya kadar haşlanacak, ardından süzülecek. Aşurelik buğday buradan tarifine uygun olarak 4 su bardağı kaynar su ile haşlanacak. Kaynar su hazır edilecek.

ayran_asi_corbasi

Maharetini Göster :
Tencere içerisine haşlanmış aşurelik buğday, haşlanmış kuru fasulye, haşlanmış nohut, haşlanmış yeşil mercimek konulacak. Üzerine 1 su bardağı kaynar su, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve malzemeler bir güzel karıştırılacak. Ocak ısısı normal ısı ayarında olacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra saat’a bakılacak ve not edilecek. Tencere açık olarak 5 dakika süre ile karışım pişirilecek. Süre bitiminde karışım ocak üzerinden alınacak ve uygun bir tepsi içerisine boşaltılacak ve soğutulacak. Soğumuş karışımdan istenilen miktar alınacak, üzerine yoğurt ilave edilecek ve karıştırılacak. İstenilen çorba kıvamını elde etmek için, üzerine soğuk su ilave edilecek ve karıştırılacak. Çorbanın servisi sırasında üzerine kıyılmış taze nane serpilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.