soğan kebabı

Sogan_kebabi1

Malzemeler:
1 Kg. Orta Boy Soğan
300 Gr. Kıyma
1 Yemek Kaşığı Nar Ekşisi
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Su

Ön Hazırlık:
Soğan kebabı için hazırlanacak köftenin, koyun etinden çekilen kıyma ile yapılması, kebabın gerçek lezzetini ortaya çıkardığı kuvvetle tavsiye edilir. Köftenin hazırlanışında 1/2 kg. dana eti ile 1/2 kg. kuzu kaburga boşluğunu birlikte kıyma makinasında çektirdim. Bu kıymanın 300 gramını soğan kebabı için kullandım. Yani, köfte için kullanılacak kıymanın yağlı olması gerekiyor.

Sogan_kebabi2

Köftenin Hazırlanması:
Köfte yoğurma kabı içerisine kıyma, nar ekşisi, karabiber, pul biber ve tuz katılacak, karıştırılacak. Karışım bir güzel yoğurulacak ve tuzu karar hale getirilecek. Köfte harçı yoğurulup kıvama geldikten sonra, kap içerisinde top halinde bir araya getirilecek.

Sogan_kebabi3

Soğanların Hazırlanması:
Soğanlar resimde göründüğü şeklilde, kök ve sap kısımlarından uygun şekilde kesilecek. Mümkün olduğunca soğan kabukları gövdeden ayrılmayacak. Soğanlar boylamasına, bıçak ile tamamen ikiye bölünmeden yarılacak.

Soğan kebabında kullanılacak soğan çeşiti

Sogan_kebabi4

Doldurulmuş soğanların tepsi içerisine dizilişi

Sogan_kebabi5

Soğan kebabı pişmiş servise hazır

Sogan_kebabi6

Maharetini Göster:
Resimde göründüğü gibi, köfte harçından uygun büyüklükte parçalar kopartılacak ve soğan aralarına aldığı kadarıyle doldurulacak. Doldurma işlemi bitmiş soğanlar, tepsi içerisine resimde göründüğü gibi yerleştirilecek. Tepsi içerisine 1 çay bardağı su ilave edilecek. Önceden 250°C dereceye ısıtmış fırının orta rafına sürülecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 60 dakika süre bitiminde, soğan kebabınız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.