soğan kebabı


Malzemeler:
1 Kg. Orta Boy Soğan
300 Gr. Kıyma
1 Yemek Kaşığı Nar Ekşisi
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Su

Ön Hazırlık:
Soğan kebabı için hazırlanacak köftenin, koyun etinden çekilen kıyma ile yapılması, kebabın gerçek lezzetini ortaya çıkardığı kuvvetle tavsiye edilir. Köftenin hazırlanışında 1/2 kg. dana eti ile 1/2 kg. kuzu kaburga boşluğunu birlikte kıyma makinasında çektirdim. Bu kıymanın 300 gramını soğan kebabı için kullandım.

Yani, köfte için kullanılacak kıymanın yağlı olması gerekiyor.

soğan kebabı köfte harcı

Köftenin Hazırlanması:
Köfte yoğurma kabı içerisine kıyma, nar ekşisi, karabiber, pul biber ve tuz katılacak, karıştırılacak. Karışım bir güzel yoğurulacak ve tuzu karar hale getirilecek. Köfte harçı yoğurulup kıvama geldikten sonra, kap içerisinde top halinde bir araya getirilecek.

soğan kebabı yapımında kullanılan soğan

soğan kebabı soğan kesimi


Soğanların Hazırlanması:
Soğanlar resimde göründüğü şeklilde, kök ve sap kısımlarından uygun şekilde kesilecek. Mümkün olduğunca soğan kabukları gövdeden ayrılmayacak. Soğanlar boylamasına, bıçak ile tamamen ikiye bölünmeden yarılacak.

soğan kebabı hazırlanmış

soğan kebabı pişmiş


Maharetini Göster:
Resimde göründüğü gibi, köfte harçından uygun büyüklükte parçalar kopartılacak ve soğan aralarına aldığı kadarıyle doldurulacak. Doldurma işlemi bitmiş soğanlar, tepsi içerisine resimde göründüğü gibi yerleştirilecek. Tepsi içerisine 1 çay bardağı su ilave edilecek. Önceden 250°C dereceye ısıtmış fırının orta rafına sürülecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 60 dakika süre bitiminde, soğan kebabınız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop