sarımsaklı kuzu budu

sarimsakli_kuzu_budu

Malzemeler:
3 Parça Kuzu Budu
3 Adet Orta Boy Soğan
3 Baş Sarımsak
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Orta Boy Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Kuzu budu kullanılarak çeşitli tencere ya da fırın yemekleri yapılır. Tarifim sarımsaklı, soğanlı, domates soslu kuzu budunun tencerede yapımıyle ilgilidir. Parça kuzu budunu tencerede iki aşamada pişirdim. Yağ içerisinde but parçalarını hafif kızartıktan sonra suyunu verdim ve en düşük ısıda 1 saat süre ile haşladım. Et haşlanırken iki kez (iyi pişmesi için) çevirdim. Ardından soğan, sarımsak, sos ve baharatını ilave ettikten sonra 30 dakika süre ile tekrar haşladım, ocaktan aldım.

Ön Hazırlık:
Kuzu budu parçaları yıkanacak ve süzülecek. Soğan soyulacak ve bütün bırakılacak. Domates rendelenecek ve domates salçası ile karıştırılacak. Sarımsakların saçaklı kısmı kesilecek, yıkanacak ve kabukları soyulmadan bütün bırakılacak. Kaynar su hazır edilecek.

tencerede_sarimsakli_kuzu_budu

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine kuzu budu parçaları ilave edilecek ve her iki yüzeyi hafif kızartılacak. Ardından 4 su bardağı kaynar su ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek ve tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 60 dakika süre bitiminde tencere açılacak ve etler çevrilecek. Etlerin aralarına soğan, sarımsak konulacak. Tencereye rendelenmiş domatesle karıştırılmış salça, karabiber ve tuz ilave edilecek. Tencere 30 dakika süre ile tekrar kaynatılacak ve ocaktan alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.