püreli et sote

pureli_et_sote

Malzemeler:
500 gr. Kuzu Kuşbaşı Et
2 Adet Domates
4 Adet Küçük Soğan
1 Tatlı Kaşığı Salça
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Baharat Torbası

Patates Püresi Malzemesi:
4 Adet Orta Boy Patates
1 Su Bardağı Süt
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
Tuz

Ön Hazırlık :
Domates soyulacak ve yemeklik doğranacak. Soğan soyulacak ve bütün bırakılacak. Kaynar su ve baharat torbası hazır edilecek. Patates püresi buradan tarifine uygun olarak hazırlanacak.

Baharat Torbasının Hazırlanması:
Temiz bir bez veya tülbent içerisine 5 adet tane karabiber, 1 diş sarımsak, 1 adet defne yaprağı ve 1 çimdik kuru biberiye konulacak, ağızı bağlanacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı et ilave edilecek ve normal ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça katılacak düşük ısıda kavrulacak. Üzerine domates ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından bütün soğanlar, 2 su bardağı kaynar su ve baharat torbası tencereye konulacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 35 dakika süre sonunda yemeğiniz hazır. Baharat torbası çıkarılıp atılacak. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek ve patates püresi eşliğinde servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.