pırasa mücveri

pirasa_ mucveri

Malzemeler:
2 Adet Pırasa
2 Adet Yumurta
2 Kahve Fincanı Un
2 Adet Taze Soğan
1 Adet Havuç
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kızartma Yağı
Bir Tutam Maydanoz

Ön Hazırlık:
Pırasa temizlenecek, yıkanacak ve uygun irilikte doğranacak. Havuç rendelenecek, sarımsak ezilecek. Taze soğan ve maydanoz doğranacak. Bir kase içerisinde yumurta ve un çırpılacak.

Maharetini Göster:
Tava içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine pırasa, havuç ilave edilecek ve düşük ısıda diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından ocaktan alınacak ve soğumaya bırakılacak. Malzeme soğuduktan sonra üzerine taze soğan, maydanoz, ezilmiş sarımsak, un ile çırpılmış yumurta, karabiber ve tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Kızartma yağı tava içerisinde fazlaca kızgın olmayacak şekilde ısıtılacak. Ardından mücver malzemesinden yemek kaşığı ölçüsünde alınacak ve yağ içinde alt üst edilerek kızartılacak. Ardından pırasa mücveri sıcak olarak servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.