kıymalı makarna

kiymali_makarna

Malzemeler:
1 Paket Bukle Makarna ‘barilla’
200 gr. Kıyma
1 Adet Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su ‘sos için’
3 Litre Su

Ön Söz:
Makarnaların çeşitlerine göre haşlama süresi farklılık gösterir. Piyasada bulunan yerli, yabancı makarna markaları ve bu üretici firmaların imalat tekniklerinin farklılığı nedeniyle makarnaların haşlama sürelerinde ortaklık bulunmaz. Ayrıca makarna paketleri üzerinde yazan haşlama süreleri de, makarnaların verilen sürede tam olarak haşlandığını kanıtlamaz. Çünkü, her ailenin kendine özgü bir damak zevki var. Bu nedenlerden dolayı makarna haşlama sürelerinin tayini makarnayı yapan kişiye düşüyor. Tarifimde kullandığım Barilla marka bukle makarnanın ambalajı üzerinde haşlama süresi 9 dakika olarak veriliyor. Ben ise, bu makarnayı 14 dakika sürede haşlıyorum.

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak.

Makarna Sosu:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından kıyma ilave edilecek ve taneleşinceye kadar kavrulacak. Tecerenin orta yerinden yer açılacak, salça ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine 1su bardağı kaynar su, 1 çay kaşığı tuz ilave edilecek, karıştırılacak ve tuzu karar hale getirilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 10 dakika süre bitiminde kıymalı sos servise hazır.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 3 litre su konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine 1 yemek kaşığı ‘silme’ tuz konulacak ve karıştırılacak. Ardından makarna ilave edilecek. Tencere kaynayıncaya kadar makarna ara sıra karıştırılacak. Normal ısıda tencere kapağı açık olarak, makarna yumuşayıncaya kadar haşlanacak. Yaklaşık 14 dakika süre bitiminde tencere ocaktan alınacak ve süzülecek. Üzerine hazırlanan kıymalı makarna sosu ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından tencere 20 dakika süre ile dinlendirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim