tencerede karnıyarık


Malzemeler:
6 Adet Patlıcan
200 gr. Dana Kıyması
1 Adet Kuru Soğan
3 Diş Sarımsak
3 Adet Domates
3 Adet Sivri Biber
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su
Bir Tutam Maydanoz
Kızartma Yağı

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar alacalı soyulacak ve orta yerinden boylu boyunca yarılacak. Ardından, bir yemek kaşığı tepelice doldurulmuş tuzlu su içerisinde (yarım saat) dinlendirilecek. Peşinden avuç içinde sıkılacak, kurulanacak ve kızartma yağı içerisinde kızartılacak. Soğan, sarımsak, sivri biber ve domates yemeklik doğranacak. Maydanoz kıyılacak.

İç Harç Hazırlanıyor

İç Harç’ın Hazırlanması:
Tencere’ye 3 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, sarımsak, sivri biber, kıyma, domates ilave edilecek ve kavrulacak. Peşinden karabiber ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Ardından, ocak en düşük ısı konumuna getirilecek ve domateslerin suyu buhar olup uçuncaya kadar pişirilecek. En son, harç içerisine kıyılmış maydanoz ilave edilecek ve karıştırılacak.

tencerede karnıyarık hazırlanmış

tencerede karnıyarık pişmiş servise hazır

Maharetini Göster:
Karnıyarık tenceresine patlıcanlar resimde görüldüğü gibi dizilecek ve orta yerleri açılacak. Açılan yerlere tuz serpilecek ve alabildiği ölçüde iç harç konulacak. Harcın üzeri domates ve biberle süslenecek. Ardından 1 tatlı kaşığı domates salçası, 1 su bardağı kaynar su, az tuz ile karıştırılacak ve tencereye ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek, tencere kaynamaya başladığında kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konuma getirilecek. Tam 25 dakika bitiminde patlıcan karnıyarık servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop