kemik suyu nasıl çıkarılır

kemik_suyu

Malzemeler:
1 Kg. Parçalanmış Koç Kemiği
2 Litre Su
Tuz

Ön Söz:
Kemik suyu çeşitli sos ve yemeklerin yapımında kullanılır. Kemik suyu hazırlanırken kullanılacağı yere göre; tencere içerisine kemikle birlikte kuru soğan, sarımsak, pırasa, kereviz sapı, maydanoz sapı, havuç, defne yaprağı ve çeşitli baharatlar ilave edilebilir. Kemik suyu çıkarmak için kuzu, koyun, koç, dana ve sığır kemiği kullanılır. Tencerede küçükbaş hayvanların kemik suyunu çıkarmak için, 1.5 ila 2 saat haşlanması yeterlidir. Büyükbaş hayvanların kemik suyu çıkarmak için bu süre, 3 ila 4 saat arasında olabilir. Kemik suyu çıkarmak için düdüklü tencere kullanmak, zaman açısından en uygun yöntemdir. Siz bilirsiniz, kemik suyunuzu istediğiniz gibi çıkarabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Parçalara bölünmüş kemik, bol su içerisinde 30 dakika süre ile dinlendirilecek. Ardından tek tek yıkancak ve süzülecek.

kuzu_kemigi

Maharetini Göster:
Tencere içerisine kemik parçaları konulacak. Üzerine 2 litre soğuk su, 1 tatlı kaşığı dolusu tuz ilave edilecek ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek ve 2 saat süre ile kemik haşlanacak. Süre bitiminde kemik suyu tel süzgeçten geçirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.