karpuz kabuğu tatlısı

karpuz_kabugu_tatlisi

Malzemeler:
600 gr. Soyulmuş ve Dilimlenmiş Karpuz Kabuğu
4 Su Bardağı Toz Şeker
4 Su Bardağı Su
1 Paket Vanilya
1/2 Limon Suyu
1.5 Litre Soğuk Su
1 Çay Bardağı Toz Kireç

Ön Söz:
Karpuz kabuğu tatlısı veya karpuz reçeli, kalın kabuklu karpuzların kabukları kullanılarak yapılır. Karpuz kabuğunun yeşil dış kısmı soyulur ve kırmızı iç kısmı tamamen boşaltıldıktan sonra, geriye kalan beyaz kısmı kullanılır. Karpuz kabuğu istenilen irilikte dilimlenir ve kireçli suya yatırılır. Dilimlerin kireçli su içerisinde bekleme süresi, karpuz kabuğu dilimlerinin iriliğine göre değişebilir. Karpuz kabuğu tatlısı veya karpuz kabuğu reçeli istenilen çıtırlıkta olabilmesi için; kabuklar kireç kaymağında 2 ila 12 saat arasında bekletilir. Resimde görünen karpuz kabuğu dilimleri kireçli su içerisinde 4 saat bekletilmiştir.

Ön Hazırlık:
1.5 litre su içerisine 1 çay bardağı dolusu toz kireç konulacak ve karıştırılacak. Kireç tabana oturduktan sonra üstteki “kireç kaymağı” berrak su alınacak. Karpuz kabukları tencere içerisine alınacak, üzerine kireçli su ilave edilecek. Karpuz kabukları kireçli su içerisinde 4 saat süre ile bekletilecek. Süre bitiminde kireçli su dökülecek ve karpuz kabukları bol su içerisinde “acılı gidinceye kadar” en az üç kez yıkanacak.

Karpuz Kabuğu Dilimleri Pişiyor

karpuz_kabugu_dilimleri

Karpuz Kabuğu Tatlısı

karpuz_receli

Maharetini Göster:
Tencere içerisine kireçli suya yatırılmış ve sertleştirilmiş karpuz dilimleri konulacak. Üzerine 4 su bardağı toz şeker, 4 su bardağı soğuk su konulacak ve normal ısıda tencere açık olarak 30 dakika süre ile pişirilecek. Süre bitiminde ocak ısısı düşük konuma alınacak ve karpuz dilimleri şeffaflaşıncaya kadar yaklaşık 30 dakika süre ile pişirilmeye devam edilecek. Süre bitiminde tencereye yarım limon suyu ve vanilya ilave edilecek. Ardından, tencere bir kez fokur fokur kaynatılacak ve ocaktan alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.