karnabahar salatası

karnabahar_salatasi

Malzemeler:
600 gr. Karnabahar
1 Kase Yoğurt
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı tuz
1.5 Litre Su

Ön Söz:
Karnabahar haşlanmış veya çiğ olarak tüketilebilir. Haşlanmış karnabahar haşlama suyu içerisinde soğutulur, zeytinyağı ve limon suyu ile hazırlanan sos kullanılarak salatası yapılır. Ya da, tarifimde olduğu gibi sarımsaklı yoğurtlu salatası yapılır. Ayrıca, haşlanmış diğer sebzelerle birlikte lahana, havuç, brokoli, mısır, patates ve brüksel lahanası ile karışık karnabahar salatası yapılır. Haşlanmış karnabahar, brokoli, patates, havuç gibi sebzelerle beraber çeşitli et yemeklerinin yanıda garnitür olarak sunulur.

Ön Hazırlık:
Karnabahar yıkanacak ve dal dal gövdeden ayrılacak. Sarımsak soyulacak ve ezilecek. Bir kase içerisinde sarımsak, yeteri kadar tuz ile yoğurt karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1.5 litre su, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve yüksek ısıda kaynatılacak. Üzerine karnabahar dalları ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Karnabaharın dirilik seviyesine göre; 4 ila 15 dakika arasında haşlanacak ve tencere ocaktan alınacak. Peşisıra bol soğuk su içerisinde soğutulacak ve süzülecek. Ardından karnabahar sarımsaklı yoğurt ile servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.