havuçlu kek

havuclu_cevizli_tarcinli_kek

Malzemeler:
3 Adet Yumurta (65×3= 195 gr.)
1.5 Su Bardağı Toz Şeker (250 gr.)
1 Çay Bardağı Ayçiçeği Yağı (85 gr.)
2 Su Bardağı Un (220 gr. söke geleneksel un)
2 Su Bardağı Havuç (150 gr.)
1 Su Bardağı Ceviz İçi (iri kıyım)
1 Çay Kaşığı Toz Tarçın (tepeli)
1 Paket Hamur Kabartma Tozu (10 gr.)

Ön Söz:
Kalsik Tatlar bundan böyle arada bir, kek tarifi verecek. Yayınlanacak olan kek tarifleri, yemek kategorileri içerisinde çeşit olsun diye verilmeyecek. Kendi damak tadıma uyan, beğendiğim kek çeşitlerini, sitede arşivleyip sizlerle paylaşacağım. Kek malzeme ölçülerini alırken, yemek yaparken ölçü aldığım 200 ml. su bardağı, 100 ml. çay bardağı ve standart kaşıklarla yapacağım. Malzeme miktarlarını gerektikçe gram olarakta vereceğim. Umarım, kek tariflerimi dener ve beğenirsiniz.

Ön Hazırlık:
150 gr. ağırlığında havuç soyulacak ve rendenin iri gözünde rendelenecek. Ceviz içi bıçakla irice kıyılacak ve bir kap içerisinde, havuçla birlikte karıştırılacak. Bir kap içerisine un elenecek. Üzerine bir çay kaşığı tepelice doldurulmuş toz tarçın ve 1 paket hamur kabartma tozu konulacak ve karıştırılacak. Kek kalıbı içerisi margarinle yağlanacak ve fırın 175°C derece’ye önceden ısıtılacak.

havuclu_kek

Maharetini göster:
Karıştırma kabı içerisine yumurta kırılacak, toz şeker konulacak ve mikserle beyazlaşıncaya kadar (yüksek hızda) çırpılacak. Üzerine ayçiçeği yağı ilave edilecek ve yüksek hızda çırpılacak. Ardından, önceden hazırlanan un ilave edilecek ve mikserin düşük hızında çırpılacak. Peşi sıra; ceviz içi ve havuç karışımı ilave edilecek, spatula ile karıştırılacak. Hazırlanan havuçlu cevizli tarçınlı kek hamuru, yağlanmış kek kalıbına boşaltılacak ve önceden 175°C derece’ye ıstılmış fırına (turbo alttan 2. raf) sürülecek ve 40 dakika süre ile pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.