güveçte zeytinyağlı taze fasulye

guvecte_taze_fasulye

Malzemeler:
1 Kg. Taze Fasulye
3 Adet Küçük Soğan
3 Adet Domates
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar su

Ön Söz:
Toprak güveçte taze fasulye aynen tenceredeki gibi pişirilir. Ne fark eder derseniz, fasulyenin görüntüsü ve lezzetinde fark olur derim. Toprak güvecin ısı iletimi eşit ve ağır olduğundan sebzeler üzerinde şekil bozukluğu yapmaz. Bir de taze fasulyeniz gerçekten taze ve kalite ise, tadına doyum olmaz.

Ön Hazırlık:
Taze fasulyeler ayıklanacak, yıkanacak ve uygun irilikte doğranacak. Soğanlar soyulacak ve yemekte bütün kullanılacak. Domatesler rendelenecek. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

toprak_guvecte_taze_fasulye

Maharetini göster:
Toprak güveç içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine fasulye ilave edilecek ve karıştırılacak. Güveç kapağı kapatılacak, fasulyeler düşük ısıda ara sıra karıştırılarak 15 dakika süre ile kavrulacak. Ardından fasulyelerin üzerine soğanlar dizilecek ve aralarına rendelenmiş domates yayılacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı ‘tepeli’ tuz serpilecek ve 1.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Güveç kabı kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 90 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.