girit kabağı dolması

girit_kabak_dolma_1

Malzemeler:
7 Adet Küçük Boy Girit Kabağı
150 gr. Dana Kıyma
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet İri Soğan
2 Adet Domates
1 Çay Bardağı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası ‘iç için’
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası ‘dolmanın suyu için’
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tepeli Tuz ‘iç için’
1 Çay Kaşığı Tuz ‘dolmanın suyu için’
2 Su Bardağı Kaynar Su
1/5 Demet Maydanoz
1/5 Demet Dereotu
İç çapı 22 cm. Tencere

Ön Hazırlık:
Kabaklar kazınacak, sap kısımları kapak olarak kesilecek ve içleri boşaltılacak. Bir kap içerisine yeterli miktarda su ve 1 tatlı kaşığı tuz konulacak, karıştırılacak. Kabaklar bu su içerisinde dinlendirilecek. Kabaklar doldurulurken sadece suyu süzülecek, yıkanmayacak. Domates, soğan yemeklik doğranacak. Maydanoz ve dereotu kıyılacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek.

Dolma İçi’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, domates, salça, tuz, karabiber, kimyon, kuru nane, maydanoz, dereotu konulacak ve bir güzel yoğurulacak. Harcın tuzu karar hale getirilecek. Üzerine pirinç ilave edilecek ve karıştırılacak.

Kabaklar tuzlu su içerisinde dinleniyor

girit_kabak_dolma_2

İçleri doldurulmuş ve tencere’ye dizilmiş

girit_kabak_dolma_3

Kabak dolması servise hazır

girit_kabak_dolma_5

Maharetini Göster:
Kabaklar ağız kısmında 1 cm. boşluk bırakılacak şekilde “bastırılmadan” doldurulacak ve kapağı kapatılacak. Ardından tencereye dizilecek. 1 tatlı kaşığı salça, 1 çay kaşığı tuz, 2 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte tencereye ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 40 dakika süre bitiminde girit kabağı dolmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.